Прочитај ми чланак

Држава дозволила продају података болесника банкама, коорпорацијама, …?!

0

Lekar-i-pacijent-v(Ало, фото: РТС )
Нацрт закона о заштити права пацијената, у члану 23, дозвољава осигуравајућим друштвима и банкама да имају увид у до сада строго поверљиву медицинску документацију пацијената, упозоравају удружења лекара, сазнаје „Ало!“.

Спорни члан закона, који би требало ускоро да се нађе пред посланицима Скупштине Србије, а који предлаже Министарство здравља, практично је омогућио компанијама које се баве осигурањем да здравственим осигураницима наплаћују и до неколико пута скупље животне полисе, путна и здраствена осигурања јер ће имати увид у њихове основне болести!

„Подаци из медицинске документације, односно изводи тих података, као и копије медицинске документације, могу се дати, ради обављања послова утврђених законом: органу старатељства, организацији обавезног здравственог осигурања и правним лицима која обављају делатност добровољног здравственог осигурања, као и другим правним лицима, ако је то прописано законом”, стоји у члану 23.

Повереник ће о спорном члану закона обавестити и скупштински одбор

– Оваква формулација, не само да није логична и законита већ доводи до директног угрожавања хронично оболелих пацијената. Грађани који болују од неке болести, примера ради, дијабетичари, чак ће и осигурање за путовање у иностранство папрено скупље плаћати од здравих – објашњава Мирослав Петровић, председник удружења „Право на здравље“.

Са њим се слаже и др Драшко Карађиновић, потпредседник Удружење доктори против корупције: „На овај начин осигуравајућим друштвима у руке стављамо дозволу да дискриманишу грађане и праве негативну селекцију“. У Министарству здравља јуче нису желели ништа да коментаришу већ су нам кратко поручили да неће давати изјаве док се не заврши скупштинска расправа.

Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја, напомиње за наш лист да су, начелно говорећи, обраде података које су засноване на закону допуштене, али да сама формулација одредбе „оставља много простора за кршење права”:

– Одредба би морала бити много прецизнија и то са више аспеката. Она не даје одговоре на низ битних питања: који се то конкретно подаци из медицинске документације и коме се могу дати, којим субјектима и поготово “другим правним лицима” и у коју сврху – напомиње Шабић, који је о овоме већ дао своје мишљење Министарству здравља, а, како каже, у случају потребе ће о својим ставовима обавестити и надлежни скупштински одбор.