Прочитај ми чланак

ДАР ОД ВУЧИЋА Мишковићу након ослобађајуће пресуде враћају 12 милиона евра

0

Апелациони суд у Београду правоснажно је ослободио кривице бизнисмена и власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића и његовог сина Марка, који су били осуђени за утају пореза, потврђено је из тог суда за портал Нова.рс. Мишковићу ће након ове пресуде бити враћено 12 милиона евра јемства које је дао 2013. године као гаранцију да ће се одазивати на позиве суда уколико му врате пасош.

Хапшење Мирослава Мишковића, суђење и неодмерене изјаве носилаца власти, добрано су помогле председнику Александру Вучићу да учврсти своју власт, а скоро деценију касније Србија ће платити ову предизборну, маркетиншку кампању.

А колики ће рачун бити? То је питање које би требало да забрине сваког пореског обвезника у Србији.

Мишковић и његов син Марко приведени су 13. децембра 2012. године, а власник „Делта холдинга“ је на слободу пуштен 23. јула 2013. године. Власник „Делте у притвору је провео 221 дан, ако се не урачунају два дана, када је привођен и када је пуштан. Сума коју држава исплаћује на основу неоснованог притвора, а то је уколико пресуда буде ослобађајућа, износи, у просеку око 50 евра. Када се то прерачуна у случају Мирослава Мишковића, то износи тричавих 11.100 евра, ситница за бизнисмена, а још небитнија сума за буџет Србије. Али, ту постоји једна зачкољица која српске пореске обвезнике може озбиљно коштати.

Наиме, Мишковић је био на челу компаније која има доста послова у иностранству, а неколико пута је тражио да буде пуштен на слободу да би могао да путује и склапа послове. То му је упорно одбијано, на сва звона, иако је он нудио јемство од првог дана. Нема сумње да је компанија трпела штету и због тога што Мишковић није могао да путује на пословне састанке, али и индиректну штету јер је вероватно рејтинг те фирме пао, јер легитимне фирме баш не воле да послују са компанијама чији су власници иза решетака. У том случају одштетни захтев који могу да истакну Мирослав Мишковић и његова компанија, мериће се пре у милионима, него у хиљадама евра.

Ту је и питање јемства које је Мишковић положио да би изашао из притвора 23. јула. Његова фирма је положила јемство од 12 милиона евра у динарској противредности. Мишковићу ће тај новац бити враћен.

Са друге стране, ту су и трошкови судског процеса у које спадају и хонорари адвокатског тима који је бранио Мишковића и које ће, на крају, морати да исплати, такође, страна која је изгубила спор, односно тужилаштво, тојест држава Србија.

Уколико Мишковић буде хтео, може да тужи државу Србију не само за неосновани притвор, већ и за душевну бол, нарушени углед и ко зна шта све као физичко лице, а колика то одштета може да буде, то зна само суд.

Није питање да ли ће Србија платити све ове трошкове, него колико.