Прочитај ми чланак

ДАЧИЋ: Ухапшени из СПС нису лопови

0
DACIC uhapseni iz sps nisu lopovi

(Ненад Огњеновић, директор „Галенике“ (у притвору), Дејан Бацковић председник УО „Галенике“ и директор СПС (у притвору) и Ивица Дачић, председник СПС (први пут саслушан))

Нисам саслушаван као лидер СПС, странке која је водила једно време „Галенику“, већ као министар у Влади Цветковића. Овако почиње причу Ивица Дачић, који је пре два дана дао изјаву у Специјалном суду.

Саслушања у случају „Галеника“ су почела, а међу првим сведоцима били су Дачић и високи функционер СПС Бранко Ружић. Како каже Дачић, позив да дају изјаву добиће и други чланови Владе, тадашњи премијер Мирко Цветковић, министар економије Млађан Динкић и државни секретар и касније министар привреде Небојша Ћирић.

 

Прозвани о одласку код тужиоца

Мирко Цветковић, бивши премијер Србије
Не знам о чему се ради, нисам добио никакав позив, али ако га будем добио, наравно да ћу се одазвати.

Млађан Динкић, бивши министар
Можда нисте погодили телефон.
Дефинитивно нисам имао никакве везе с тим.

Небојша Ћирић, бивши министар
Нисам добио позив, не знам шта је посреди.
Када га добијем, одазваћу се као и увек.

Дачић каже да његов одлазак у Специјални суд „није напад на СПС“ нити њега лично, већ је реч о делу истраге која се тиче политике тадашње владе и предлаганих решења за фармацеутску индустрију.

– Питали су ме да ли је било фаворизовања страних компанија на уштрб домаћих. Реч је о испитивању политичког контекста за доношење одлука у време када је дошло до велике неликвидности јер није било новца у фармацеутском систему – каже Дачић.

Он додаје да је Тужилаштво интересовао евентуални политички договор направљен у тренутку слома српске фармацеутске индустрије јер је утврђена “аномалија у решењу проблема“.

– „Галеника“ је у једном тренутку повукла менице, „Хемофарм“ се није држао договора, па је немачка компанија „Штада“ наплатила своја потраживања док су домаће фирме остале кратких рукава. Тако сада имамо ситуацију да у затвору леже они који су повукли менице, а не они који су их наплатили.

Када је реч о овом делу случаја, сматрам да људи из СПС који су водили „Галенику“ нису имали намеру да изврше било какво кривично дело. Они су испоштовали препоруку Владе – истиче Дачић.

Он додаје да је Тужилаштво интересовало да ли је било „политичке директиве“.

– Састанцима у Влади на које су били позивани и људи из „Галенике“ нисам присуствовао. Оно што ја знам јесте да је власник немачке „Штаде“ долазио код тадашњег председника Бориса Тадића и жалио се да ће напустити земљу јер му се не плаћају лекови. Тадашњи немачки амбасадор Мас је разговарао с Ружићем – каже Дачић.

Лидер СПС каже да је Влада тражила излаз, према његовим сазнањима била је фаворизована немачка компанија „Штада“, а на штету „Галенике“, која је остала кратких рукава. На саслушању су били присутни и оптужени за проневеру у „Галеници“, ухапшени директор СПС и бивши председник Управног одбора “Галенике” Дејан Бацковић.

Дачић каже да је питања осим Тужилаштва постављао и Бацковић који је тражио изјашњење о налозима Владе, гаранцијама јер постоје папири који сведоче у прилог томе. Осим Дачића, изјаву је дао и председник Извршног одбора СПС Бранко Ружић. Он је саслушан као сведок одбране у случају „Галеника“. Ружић је саслушаван 45 минута.

Полиција је током истраге о „Галеници“ утврдила да су одговорни у тој државној компанији оштетили фирму за 75 милиона евра. Ухапшени су генерални директор Ненад Огњеновић и председник Управног одбора Дејан Бацковић.

galenikaКако је пропала „Галеника“

„Галеника” од 2010. године почиње да се суочава с озбиљним проблемима у свом пословању. Пословни приходи драстично падају, губици се гомилају и у 2012. они су појели капитал ове фирме. За само годину дана, ова фирма са око 10 милијарди динара пословног прихода пада у 2011. на око пет милијарди. Већ 2012. су се стекли сви услови да та некада велика фармацеутска кућа оде у стечај. Од њега се спасла једино зато што је – државна.

Током 2012. држава је дала гаранције „Галеници“ за 85 милиона евра дугорочних кредита са високим каматама. Али одмах затим, због недостатка пара, менаџмент “Галенике” поново се убрзано краткорочно задужује по скоро зеленашким каматама.

Неадекватне пословне одлуке управе предузећа довеле су до тога да је цео годишњи приход из времена када је ова фирма солидно радила, десет милијарди динара, практично поклоњен појединим предузећима која никада нису платила испоручену робу. То су, пре свега, „БГ фарм“, „Велефарм“, ВФБ, „Велефарм Пролекс“ и „Велефарм БГ“.

Предузеће је 2010. године запошљавало нешто мање од три хиљаде радника, а у 2013. било је око 2.000 радника. Међутим, данас, с драстичним падом прихода, ова фирма, према проценама стручњака, има око 500 радника вишка.

(Блиц, Фото: Н. Марковић)