Прочитај ми чланак

ЦРКВА: Упозорење поводом нових експеримената на људском генотипу

0

embrionalnim matičnim ćelijama12Најаве америчких научника на пољу генетског инжењеринга да ће убудуће родитељи моћи да бирају пол, врлине и мане, и таленте свог детета побудиле су велику пажњу међу свим верницима у свету. На тај начин, медицинским путем би се изабирале најбоље ћелије и ињекцијом би се убризгавале у утробу мајке.

О овом проблему све Цркве једнодушно дижу глас против,а осуде такве неетичке медицинске најаве стижу из целог света.

„Посматрање детета као пуког техничког производа наших жеља довешће цело човечанство до губљења идеје о људској природи и сувереном достојанству и слободи сваке људске личности. Људи покушавају да на тај начин унапреде човечанство, али нису свесни да ће на тај начин да угрозе домострој спасења. Колико ће личности да се убије да бисмо добили тзв. надчовека. Ако изаберемо тај најављени пут, човечанство ће се суочити са великим проблемима,“ истакао је протојереј Николај Балашов, секретар за међуправославне односе у Одељењу за спољне послове Руске Православне Цркве.

Клонирање представља отворена врата за производњу људи

Матијас Бек, стручњак за медицинска питања и професор моралног богословља: Не постоји „тарапеутско  клонирање“ – Покушаји са ембрионалним матичним ћелијама воде у рак а не у лечење

 Клонирање мушких ембриона је тешки прекршај  о човеково достојанство и морамо га одбити из многобројних медицинских и етичких разлога. Ово је нагласио стручњак за биоетичка питања професор Матијас  Бек. Тиме је он реаговао на вест о успелом клонирању једног човековог ембриона од стране тима научника у савезној држави Орегон. Овиме су отворена нова врата „производњи људских живота за истраживање и за вероватно нефункционирајућу терапију“, упозорио је Бек који ради у Биоетичкој комисији при Савезној влади.

Он се оштро успротивио улепшаном изразу тарапеутско клонирање. Оно је из медицинско- научних разлога неодрживо и противречно по себи; уствари, производња таквих клонова противречи његовом достојанству.

Обавештење Универзитетске комисије  Health and Science у Сједињеним Државама да су матичне ћелије задобили из вештачки произведеног људског ембриона тиме што су сржи ћелије пресађене из кожних ћелија одраслих у женске јајне ћелије, увек се пропраћа са додатком да овде није реч о клонирању људи, него да су у питању тарапеутски циљеви, дакле,  нада у лечење рака, Паркинсона и Алцхајмера овим ембрионалним матичним ћелијама.

За професора моралног богословља Бека ово је варљиво образложење: „Не постоји тарапеутско клонирање. Постоји само клонирање људи при чему се ембрион усмрћује после пет дана како би му се узеле ћелије“.