Прочитај ми чланак

БИСЕР ПРАВОСЛАВЉА У СРЦУ ГВАТЕМАЛЕ: Српски манастир Свете Тројице, изазива дивљење

0

Kанонско деловање Патријаршије у Београду први пут проширено и на средњу Америку. Под окриље СПЦ прешао Манастир Свете Тројице на обали језера Аматитлан.

БЕОГРАД – Српска православна црква добила је свој манастир на простору Средње Америке. Под јурисдикцију Епархије буеносајреске и централнојужноамеричке недавно је прешао Манастир Свете Тројице у Гватемали, чиме је канонски простор Српске патријаршије први пут проширен и на централни део америчког континента.

Нови српски манастир основан је у априлу 1986. по благослову митрополита средњоевропског Васељенске патријаршије Дамаскина (Папандреуа). Храм се убрзо нашао под надлежношћу Антиохијске патријаршије, да би недавно, на захтев монахиња, уз канонски отпуст прешао под окриље СПЦ, пишу Новости.

Српски манастир у Гватемали први пут је званично посетио и надлежни архијереј, митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који администрира епархијом СПЦ у Јужној Америци. Владику су дочекали игуманија мати Инес (Ајау) са сестринством, протојереј-ставрофор Алексиос Пења-Алфаро, као и архијерејски намесник, бразилски и манастирски свештеник отац Игњатије. Игуманија и монахиње су митрополита информисале о значају манастира, његовом историјату и процесу канонског пријема под окриље Српске цркве.

Камен темељац за манастирску цркву постављен је у новембру 1992. године, а црква је завршена крајем 2007.

Храм је изграђен на имању површине 35 хектара поред језера Аматитлан. Ова светиња подигнута је захваљујући прилозима многобројних добротвора као и од помоћи породица монахиња које се подвизавају у овом манастиру.

Манастирска црква украшена је уметничким детаљима византијског стила и у целини фрескописана.

Оаза православља у Гватемали само је једно од хришћанских духовних жаришта на овом континенту, којим управља СПЦ. Под њеним окриљем су верници који су раније махом били окренути Руској православној цркви. Српска патријаршија основала је 2011. своју епархију са седиштем у Буенос Ајресу. Она обухвата десетак најважнијих парохија у Аргентини и Бразилу. Православна заједница СПЦ постоји и у Венецуели, Чилеу, Доминиканској Републици, Перуу, Еквадору…

Манастир у Гватемали трећи је српски манастир у овом делу света. У јужноамеричкој епархији су и Манастир Светог Серафима Саровског у аргентинском граду Ла Плата, и Манастир Свете Тројице у Алдеји у Бразилу.

Игуманија првог манастира СПЦ у Средњој Америци Инес Ајау потиче из чувене и утицајне породице која је дала велики број истакнутих личности. Са двадесет година постала је римокатоличка монахиња и ступила у монашки ред Успења Пресвете Богородице.

С временом се упознавала са православном духовношћу, а посебно с византијском теологијом и уметношћу. Пуних десет година мати Инес је изучавала богословље у Гватемали, Француској и Белгији. Духовни мир пронашла је у православном манастиру Свете Тројице, који је подигнут захваљујући њеном труду и деловању међу народом Гватемале.