Прочитај ми чланак

БАЛКАНСКЕ СКИЦЕ: Дан Албанске заставе у Србије

0

Премијер косовских Шиптара и Српске листе Рамуш Харадинај донео је 24.11.2017. одлуку да 28. новембар, Дан независности Албаније, познатији као „Дан заставе“ прогласи празником, односно нерадним даном на Косову и Метохији. Ову одлуку је, како се истиче на сајту тзв. „Владе Косова“ донео „у циљу поштовања историјских и културних вредности, као и у циљу поштовања добрих породичних и друштвених традиција“(1).

Овако срочена, наизглед неутрална фраза, можда може и заварати неког скандинавца у саставу КФОР-а, али никако не би смела Србе са Космета, који би се морали сећати да је управо на тај дан, 28.11.1968., албанска маса изашла на улице свих већих градова и машући управо тим албанским заставама тражила право на „Републику Косово“ и скандирала име албанског диктатора Енвера Хоџе.

Републику нису добили, али добили су значајно проширење аутономије, а из назива покрајине нестала је реч Метохија, па је нови службени назив гласио „Социјалистичка Аутономна Покрајина Косово“. Процес разградње српске државности започет уставним амандманима из 1966. године, којима су покрајине постале конститутивни елемент федерације, добио је нови импулс убрзања.

Као Србин са Космета добро памтим да смо деценијама након тога сваки 28. новембар, Дан албанске захтеве, проводили у страху од тога како ће бити обележен. А Шиптари би увек нашли начина да га обележе, ако ништа макар неком разбијеном српском главом. Био је то њима не само симбол јединства свих Албанаца, или дан борбе за оно што данас називају „природном Албанијом“, већ и отворено анти-српски дан, дан који су косметски Срби годинама чекали са мањом или већом зебњом. Ето, толико о Харединајевом поштовању „културних вредности, породичних и друштвених традиција“.

Отуда би веома занимљиво било знати да ли је ову одлуку Харадинај донео сам, или је она прошла процедуру званичног устанивљавања на тзв „Влади“. И како су се о томе изјаснили министри Срске листе. Ако нису гласали за такву одлуку, или она није била на „Влади“ зашто се нису оградили неким саопштењем?!?

Наравно, одлука о празновању Дана албанске заставе на тзв. „Косову“ има и дубоку политичку конотацију. Она симболично представља нови корак у уједивању Албаније и Косова, посебно када се узме у обзир да ће дан раније, 27.11.2017. бити одржана заједничка седница Влада Албаније и „Косова“.

Но, Дан заставе прославља се и на Југу Србије у општинама са албанском већином. Јавно истицање заставе друге државе, на које националне мањине немају права нигде у Европи (застава мањине мора се бар у нечему разликовати од заставе матице), а које је противно и нашим законима, при томе је најмањи проблем, мада је доказ да Србија не врши суверенитет на целој територији. Подсетићу, рецимо, да је пре пет година баш на тај дан у Прешеву мимо закона постављен споменик палим борцима ослободилачке војске ПБМ.

Шта нас чека ове године, видећемо. Или неко мисли да се Вокер можда узалуд састајао са албанским лидерима прешевске долине по Гњилану? А ту је и Илир Мета, председник Албаније у одобреној „приватној посети“ Југу Србије, данас и сутра.

Случајно, него шта. Вучића ми!

1. www.blic.rs/vesti/politika/dan-nezavisnosti-albanije-haradinaj-proglasio-praznikom-i-na-kosovu/ltcbxb3