Прочитај ми чланак

Србија срља у банкрот!

0

403671_033105c2_f

Тешко Србији уколико се испуне предизборна обећања Александра Вучића! Овим речима је економиста Владимир Вучковић, члан Фискалног савета, описао серију најава политичара, посебно будућег премијера од укидања солидарног пореза до „непипања у пензије“.

Вучковић се сложио са оценом Светске банке да ће Србија за девет месеци упасти у „грчки сценарио“, односно потпуни колапс јавних финансија и дубоку економску нестабилност. Светска банка тражи хитне реформе како би помогла нашем буџету са 250 милиона долара, Међународни монетарни фонд тражи да уштедимо само ове године 400 милиона евра како нам дефицит не би био већи од већ огромних осам одсто. Банке су из Србија за две године повукле више од две милијарде евра, што је такође знак како оне виде нашу привреду.

– Србија има убедљиво највећи дефицит у региону и један од највећих у свету спрам бруто националног дохотка. Такав дефицит имају само државе које су у рату или су изузетно политички нестабилне – рекао је Вучковић.

Сви економисти у Србији се слажу да ће прва одлука нове владе бити ребаланс буџета. Фискални савет је прошлог месеца закључио да је Министарство финансија страховито промашило пројекције у буџету за ову годину и како нема увид у стварно стање привреде Србије.

На све ово политичари као да су се утркивали у давању анестезије бирачима обећавајући нешто што или знају да не могу да испуне, или свесно јуришају ка банкроту државе по сценарију Грчке из 2010. године, с том разликом што је Грчка имала Европску унију иза себе за помоћ у отпису дугова, на шта наша земља не може да рачуна.

Вучковић је убеђен да ће и те како морати „да се дира“ и у плате и у пензије, а да идеја будућег премијера Александра Вучића о „непипању“ у пензије није одржива.

– Ако би се ишло на смањивање само зарада у јавном сектору, то не би било ни економски, ни социјално одрживо јер би било толико велико да би изазвало велике потресе – додао је Вучковић.

Државни апарат и јавна предузећа у Србији су прегломазни, прескупи, преспори и неефикасни. Стотине милијарди су потрошене на предузећа у реструктурирању која немају дуже од деценију никаквог посла, а радници примају некакве плате. Ту су и државне компаније које су и највећи губиташи у земљи. Само Србијагас дугује више од милијарду евра. У Железнице Србије се сваке године од новца грађана упумпава 13 милијарди динара и то само за плате, без икаквих улагања.

Нова влада нема времена ни маневарског простора да избегава сусрет с истином. Каква ће бити политичка, а каква социјална цена решавања ових проблема, видеће се веома брзо.  

(Вести онлајн)