Прочитај ми чланак

РУСИЈА ИСКЉУЧИЛА ГАС УКРАЈИНИ; Кијев: Ми ћемо да узимамо европски гас

0

medvedev milerHR.ru

Москва је искључила Кијеву руски гас. То је било учињено због преласка на претплату свих будућих испорука. Кијев ништа не плаћа, значи, ништа и не добија, објавио је Гаспром. Кроз цев ће кренути тачно толико колико треба транзитом да стигне европским потрошачима.

По оцени руских власти, Кијев својом уценом Русије сатерао је ситуацију у ћорсокак, уједно изневеривши своје европске покровитеље. Русија је два пута одлагала рок за пребацивање Украјине на претплату. У ноћи између недеље и понедељка председник Гаспрома Алексеј Милер је још једном летео у Кијев у нади да ће заоштравање бити избегнуто. Вративши се, на састанку са премијером Дмитријом Медведевом, Милер је саопштио о неконструктивном ставу украјинске владе:

„Фактички, украјинска страна је заменила предмет преговора, пошто питање које се појавило у нашим односима са украјинским колегама у гасној сфери било је везано за хроничну задуженост за испоруке руског гаса. На данашњи дан сума задужености износи већ 4,5 милијарде долара.”

Милер је нагласио да према стању на данашњи дан украјински дуг износи 4,5 милијарди долара, док је испоручено, а није плаћено 11,5 милијарди кубика.

Москва полази од тога да Украјина треба безусловно да плати дугове за зиму (1,451 милијарду долара) и покаже прогрес у подмиривању задужености за април-мај (500 милиона). Ипак Кијев је заузео став који се може сматрати уценом. Од стране премијера Јацењука кога је именовала Врховна рада, каже Милер, говорило се о томе да је Гаспром дужан да пружи Украјини суперниске цене, а у противном Украјина неће плаћати дуг, и узимаће гас бесплатно и у оним обимима које пожели.

Украјина је свесно сатерала ситуацију у ћорсокак, констатовао је са своје стране премијер РФ Дмитриј Медведев:

„Били су им предложени суперповољни услови, чак ако се они упореде са периодом гасне сарадње са претходним председником. Ипак, они нису прихватили те услове и у суштини вештачки су створили гасну кризу — то је жалосно и мирише на уцену. На крају то ће погодити интересе украјинске економије. То су нека апсурдна, неразумна дејства. Мада после неадекватног понашања министра иностраних послова Украјине, мене више ништа не чуди.”

Милер: Кијев претио да ће узимати гас бесплатно и колико жели, ако не добије најнижу цену

Гаспром је био принуђен да уведе авансно плаћање испорука руског гаса због украјинских уцена, које су се чуле на недавним преговорима.
Према речима Алексеја Милера, шефа руског гасног гиганта Гаспрома, челници украјинске владе су говорили о томе да Русија треба да обезбеди ултра ниске цене за Украјину, скоро као за Царинску унију, у супротном Украјина неће измирити дуг за испоручени гас и „узимаће од нас гас бесплатно у количинама у којима буде желела“.

Реч је о испаду вршиоца дужности украјинског министра иностраних послоа Анреја Дешице, који је у току нереда које су приредили радикали испред руске амбасаде у Кијеву јавно дозволио себи псовке на рачун председника Русије Владимира Путина.

Говорећи о гасној кризи, премијер Дмитриј Медведев је истакао да је Европска комисија на све начине подстицала украјинску страну на конструктивно понашање, али очигледно да постоји фактор других земаља које утичу на развој ове ситуације.

ЕУ хитно сазива састанак Координационе групе за гас. Он ће бити одржан 17. јуна. Према подацима извора из Брисела, ЕУ је изразила жаљење поводом нефлексибилности украјинског става. При томе Русија не користи испоруке гаса као политички инструмент у односима са Европом, признао је европски комесар за енергетику Гинтер Етингер. У кулоарима Европске комисије признају да иза одбијања Кијева да плати рачуне стоји Вашингтон. Њему је повољно да одржава оштрину украјинске кризе. САД желе да натерају Европљане да купују њихво гас из шкриљаца, али он је три пута скупљи од руског природног.

Што се тиче Украјине, већ се зна да шеф националне компаније Нафтогаз заједно са министром енергетике треба да путује у Европу на преговоре за увећање испорука гаса реверсом. Између осталог, по оценама исте те Европске комисије, Кијев може да рачуна максимално да 8 милијарди кубних метара гаса реверсом преко Словачке. При томе прошлогодишња потрошња гаса у Украјини је изнела око 50 милијарди кубних метара.

Прекид испорука руског гаса ће бити погубан по економију Украјине, њен финансијски систем и за Украјину као земљу, изјавио је председник Комитета за међународне послове Савета Федерације Русије Михаил Маргелов:

„Да подсетим да СССР никада није затварао свој гасовод. Чак у најтеже године заоштравања Хладног рата. Али за тај гас су нам плаћали. Ако нам сада за гас не плаћају, не разумем коме и зашто морамо да чинимо тако великодушне поклоне?”

Руски Гаспром у понедељак је предао Стокхолмском арбитражном суду тужбу против украјинског Нафтогаза. Кијеву је испоручен рачун за неплажени гас прошле и ове године — 4,5 милијарде долара. Тужба је предата у пуном складу са 10-годишњим уговором из 2009. године. Нафтогаз је буквално два сата после објављивања о тужби Гаспрома изјавио да се такође обратио Стокхолмској арбитражи, тражећи ”праведну” цену гаса.

Главно питање које сада брине читаву Западну, Јужну и Северну Европу је: да ли ће она имати руски гас? Гаспром је већ упозорио европске партнере да Украјина може да започне да краде гас, као што је било 2009. године. Руска компанија је објавила да ће увећати испоруке преко цевовода Северни ток.

gasprom R

Кијев није успео да добије снижење цене за руски природни гас

Русија је остала непоколебљива током још једне рунде тространих преговора у Кијеву о испоруци природног гаса Украјини. Рок за измирење дуга, који је Москва поставила украјинског страни, истиче у десет сати 16. јуна. Од тог тренутка Гаспром ће за Украјину увести авансни систем плаћања. Кијев је поново саопштио да је спреман на такав развој догађаја, јер се обезбедио горивом.

Етингер изнео детаље свог плана за руски гасЕвропски комесар за енергетику Гинтер Етингер после тространих преговора у Кијеву изнео је детаље свог плана за решење гасног проблема између Русије и Украјине.
Етингеров план, предвиђа да Украјина 16. јуна плати милијадру долара, а потом до краја године изврши још шест уплата.
„Мој план укључивао је, такође, будућу цену за зимски период од 385 долара за хиљаду кубика, и за летњу сезону, од априла до септембра, цену од 300 долара или нешто више“, изјавио је Етингер,
Он је такође нагласио да предложени план нису подржали руски партнери, који инсистирају на исплати дуга од 1,9 милијарди доалра и цени од 385 долара током целе године.

На трилатерралним преговорима у Кијеву о испорукама руског гаса Украјини стране нису постигле компормис, известио је Итар Тасс, преноси RT.

Русија остаје непопустљива у свом ставу: цена гаса за Украјину са попустом, коју је раније Москва усагласила да обезбеди Кијеву, износи 385 долара.

Кијев се већ припремио на рестрикцију испоруке „Плавог горива“ из Русије. Раније је званични предствник Гаспрома Сергеј Купријанов потврдио да ако украјинска државна компанија Нафтогас до десет сати 16. јуна (по москвоском времену) не трансферише на рачун измирења дуга 1,95 милијарди долара, испоруке ће бити преведене на режим авансног плаћања.

„Сада у складиштима има више од 13,5 милијарди кубика гаса. Украјинска страна је данас спремна на такав развој догађаја. Обавили смо прилично озбиљан посао, везан за повећање повратних испорука из Европе и мислим да ћемо заједно са Европском комисијом тражити путеве за повећање повратних испорука из европских земаља“, изјавио је министар енергентике Украјине Јуриј Продан.

При томе председник управног одбора компаније Нафотгас Украјине Андреј Кобољов после трилатералног састанка рекао је да не искљчује могућност постизања компромиса до јутра.

Украјински дуг за гас почео је да се формира још после новембра 2013. године, када је у овој земљи избила политичка криза, а крајем априла достигао је 3,5 милијарди долара.

Гаспром је у складу са уговором донео одлуку да пребаци Украјину на авансне испоруке.

У овом тренутку остаје дуг за период новембар-децембар у висини од 1,45 милијарди долара. Кијев, такође, Гаспрому још увек није трансферисао средства за испоруке у периоду април-мај, чији укупан износ на основу садашње уговорене цене од 485 долара за хиљаду кубика износи три милијарде долара.

gazprom-naftogaz-gas

Гаспром тужи Нафтогас Међународном арбитражном суду у Стокхолму; Нафтогас већ тужила Гаспром

Управа руске енергетске компаније Гаспром одлучила је да пред Међународним арбитражним судом у Стокхолму покрене тужбу против украјинског Нафтогаса, којом потражује исплату дугова у висини од 4,5 милијарди долара.

Медведев: Русија је спремна да настави дијалог са Украјином по питању гасаРуски премијер Медведев рекао је на састанку са министром енергетике РФ Александром Новаком и шефом Гаспрома Александром Милером да је Русија спремна да настави дијалог са украјинском страном по питању испорука гаса под условом да се дуг измири.
Према Медведевљевом мишљењу украјинске власти су вештачи изазвале гасну кризу, која ће у великој мери нанети штету украјинској економији.
Руски премијер је поздравио намеру Гаспрома да се обрати  Арбитражном суду у Стокхолму.
Према његовим речима, докази иду у корист Русије.

Тужбени захтев поднет је јер украјински Нафтогас није испуњавао обавезе о испорукама плавог горива, које произилазе из уговора склопљеног 2009. године.

Украјинска компанија имала је велики заостали дуг за гас, испоручен по уговору, а такође није плаћала ни текуће испоруке.

Украјинска компанија Нафтогас поднела је тужбу Арбитражном институту Трговачке коморе у Стокхолму.

Укајинска страна, између осталог, захтева да се установи праведна тржишна цена гаса, који Украјини испоручује Гаспром.

Тужба такође садржи захтев да руски холдинг Гаспром исплати Нафтогасу суму која је преплаћена за раније испоруке од 2010. године.

Према проценама украјине стране, Нафтогас је преплатио око шест милијарди долара.

Нафтогас предлаже Еропској комисији да поново организује реверсне испоруке гаса из Словачке, изјавио је шеф компаније Андреј Кобаљов у свом говору на седници владе.

Гаспром је у понедељак прешао на авансно плаћање гаса за Украјину. У компанији су уверни да одлука неће утицати на испоруке руског гаса у Европу.

Према подацима руске компаније, стари дуг украјинског Нафтагаса према Гаспрому премашио је 4,4 милијарде долара.

Руска компанија је такође тужила Нафтогас Међународном арбитражном суду у Стокхолму.

Изградња огранка Јужног тока за Крим планирана у наредне две године

Раније су у оптицају биле две варијанте за снабдевање Крима гасом: изградња гасовода преко Кубана или изградња гасовода из Анапе (почетак морског дела Јужног тока).

Власти РФ склоне су изградњи огранка Јужног тока за снабдевање Крима гасом, а гасовод би могао да изгради својим средствима Гаспром током наредне две године, изјавио је за РИА Новости министар за питања Крима Олег Савељев.

Раније су у оптицају биле две варијанте снабдевања Крима гасом. Генерални директор кримског предузећа Черноморнефтегас Андреј Иљин у мају је изјавио да се планира изградња гасовода за Крим, преко Кубана, капацитета до две милијарде кубних метара, који треба да буде завршен до јануара 2016. године.

Такође је била предложена варијанта изградње гасовода од Анапе (почетак, морског дела Јужног тока), чија би дужина износила 110 километара, а цена била знатно нижа од краснодарског, нешто више од 200 милиона долара. Крајем маја лист New-York Times позивајући се на аналитичаре, указао је да би захваљујући припајању Крима РФ маршрута Јужног тока могла бити измењена. Русија може да уштеди новац и време, ако гасовод буде пролазио по кримској акваторији.

Према подацима министарства енергетике (почетком прошле недеље) тамо је предвиђен пролазак цеви. То ће бити могуће током наредне две године, али то сасвим очигледно није 2014. година, јер је ово година везана за пројектовање, али цеви Јужног тока ће бити, рекао је Савељев. При томе он је додао да ће Јужни ток ићи старим правцем, али ће постојати огранак. Према речима министра, гасовод високог притиска може да буде изграђен средствима Гаспрома.

Крајем априла влада РФ је наложила корекцију инвестиционог програма Гаспрома до 2016. године уважавајући неопходност обезбеђења гасом потрошача на Криму. За сада података о измени документације нема.

(Глас Русије)