Прочитај ми чланак

СЈАЈНА ЗАРАДА: Руси траже српске шницле

0

svinjetina

Док једном не смркне, другом не сване – тако би се могла описати ситуација у којој се нашла Србија када је почела криза у Украјини.

Захваљујући кризи у овој земљи, наши произвођачи имају шансу да потпуно обнове сточни фонд и производњу меса. Разлог је што Русија све више тражи наше месо, поготово свињетину.

Европска унија годинама забрањује увоз свињетине из Србије због свињске куге, упркос томе што је она одавно искорењена. Када је почела криза у Украјини, у Пољској се појавио случај такозване афричке куге, после чега је Русија забранила увоз свињетине из ЕУ, а српским произвођачима је послала снажан сигнал да „закрпе“ ову рупу.

Градимо стадион ЦСКА

Руско тржиште одржава у животу и нашу грађевинску индустрију. Биће посла и после Сочија, јер почиње градња објеката за Светско првенство у фудбалу 2018. Наша фирма „Фарман“ (Бранислава Грујића) градиће стадион ЦСКА у Москви, а наши граде и у Белорусији и Казахстану.

„Русији је потребно седам милиона свиња годишње и окренули су се нашем тржишту“, каже се Миливој Ћосић, директор за пољопривреду „Интеркомерца“.

„Котекс има све потребне сертификате и договорили смо да недељно шаљемо робу вредну 600.000 евра, што је дупло већа испорука него лане. Руси плаћају авансно и договорили смо продају до наредног маја. Криза са Украјином је велика шанса да се обнови сточни фонд Србије, јер желе сочно месо са микрофарми, малих коопераната који крмаче наших најбољих раса хране кукурузом и пшеницом из Србије, а ГМО сточна храна је забрањена“.

Шанса за наше произвођаче није само месо. Све је више предузећа која извозе у Русију, а споразум о бесцаринској трговини који имамо са овом великом земљом највећа је предност.

Према подацима Привредне коморе Србије, извоз српских прехрамбених производа у Русију повећан је за 69 одсто у односу на лане. Иначе, вредност српског извоза у ову земљу у прошлој години била је већа за 22,2 процента него у претходној, а од 2010. бележи просечан годишњи раст од 33 одсто!

„Раст извоза хране остварен је захваљујући већем извозу свежег и прерађеног воћа и поврћа, меса и месних прерађевина, сира, сладоледа, сокова, вина, али и семена сунцокрета, семенског кукуруза, садница воћа и калемова ружа“, кажу у ПКС.

До краја године очекује се да ће вредност српских прехрамбених производа извезених у Русију достићи вредност од око 300 милиона америчких долара. Лане је је извезено у вредности од 184,6 милиона долара. Улагање у сертификовану кланицу се „Котексу“ исплатило, јер су многи у међувремену изгубили лиценцу. Србија је до сада извозила кукуруз и пшеницу, као и живу стоку. Српске полутке, јетрене паштете, као и конзерве од пилећег, ћурећег и говеђег меса од сада ће се продавати у трговинском ланцу „Метро“.

Месо је финални производ комплетно произведен у Србији. Због забране да наша прасетина уђе у ЕУ, полутке путују из Бара.

(Б92, Новости)