Прочитај ми чланак

У Русији незапосленост мања него у САД и ЕУ

0

Док у Европи има све више незапослених Русија доживљава кадровску оскудицу у индустрији. По оценама СЦИЈМ данас незапослених у земљи има мање него што је било пре кризе 2008. године.

По званичним подацима ниво незапослености у Русији чини око 5%. То је два пута мање него у САД и пет пута мање него у Европи. То су очигледни показатељи високог темпа развоја руске економије.

Међутим, још један узлет мора се завршити падом. Тако је било и пре пет година кад је руска економија достигла невиђене висине после кризних 90-их година. Међутим, нови пад који треба да се догоди по законима економске теорије неће бити катастрофалан. Русија иде посебним путем који се не уклапа у општеприхваћену теорију, истиче директор Института за социјалну политику Сергеј Смирнов:

– Ми смо у ствари прескочили неколико степеница у развоју, технологије без људи и ИТ-технологије. Кренули смо другим путем, путем преузимања технологија. Имамо велики проблем – јако много преузетих технологија. Сад се боримо с наслеђем совјетске економије: са старом производњом, с великим бројем запослених и с неефикасношћу. Али притом се ових 90-их година, кад су започети први покушаји реструктуризације руске економије, кад је штампа предвиђала социјални бум ситуација на неки начин решена. Никад нисмо имали нагли пораст незапослености. Чак и у најгорим временима је балансирала негде на нивоу три милиона званично забележених незапослених.

У најскоријој будућности Русији прети озбиљна кадровска криза у производњи, прогнозира руководилац управе за социјално-политичка истраживања СЦИЈМ Степан Лавов. Производне струке нису популарне код савремене руске омладине:

– Кадровска глад се данас пре свега осећа у индустрији. Може се говорити о недостатку радне снаге, висококвалификованих радника, руководилаца, инжењера средњег нивоа, људи који су непосредно повезани с производњом. Совјетски слој индустријских радника, она резерва која је створена у совјетским годинама, већ нестаје. Треба размишљати о томе како да се акумулирају радне резерве управо у индустрију.

Дефицит радника може достићи врхунац у наредним годинама. Послодавци радо примају у производњу висококвалификоване стручњаке из иностранства. У Русију на рад долази на стотине хиљада грађана бившег Совјетског Савеза. Стручњаци не искључују могућност да ову бујицу радних миграната допуне Европљани који су изгубили посао због кризе.

 

Александра Захарова

(Глас Русије)