Прочитај ми чланак

Зашто премијерка каже “протести”, а мисли на дерби?

0

На основу којих података премијерка Ана Брнабић тврди да су протести разлог због кога ових дана бележимо раст броја новозаражених, када смо у међувремену утврдили да је база тако направљена да не можемо да утврдимо са сигурношћу шта бројеви које "избацује" заправо говоре?

У последња 24 часа тестиране су 9.183 особе, од тога су 383 особе позитивне.

Foto: Kurir TV Printscreen

То су најсвежији, данашњи подаци, саопштени током другог пика редовних конференција за новинаре Кризног штаба, у којима активно учествује и премијерка Ана Брнабић.

Данас је саопштила да је раст броја новозаражених последица протеста које смо имали, а на питање новинара шта указује на то да су протести узрок, одговорила је да се ради о “неколико ствари”.

“Тачно 7 дана након протеста, сада је 8. дан, имали смо пораст броја заражених, посебно у Београду. Немогуће је да имате онакво окупљање, велики број демонстраната без заштитне маске, у блиском контакту више сати, сукобе, да се то не види у бројевима, то је немогуће, не постоји ни теоријска могућност. Чини ми се да смо ова два дана издржали тај највећи број, можда и сутра, па ако се будемо придржавали мера, да дође стабилизација”, појаснила је своје виђење ситуације премијерка.

На овом месту треба подсетити да је епидемиолог проф. др Зоран Радовановић за Нова.рс само дан раније објаснио да је свако веће окупљање ризик, али и да још увек је рано да би се утврдило да ли су протести у Београду и другим већим градовима Србије утицали на пораст броја заражених короном.

“Протести су почели пре недељу дана, потребно је да прође период инкубације. Није још прошло довољно времена да би се утврдиле реалне бројке и утицај протеста”, рекао је Радовановић.

Он је додао да су опасност за пораст броја заражених били предизборни скупови, а да је сада на делу покушај да се на неки начин покрије “срамно” прикривање реалних података.

Премијерка, међутим, спремно дочекује и критике на рачун бројева, и то тако што нас позива да се више не оптерећујемо тиме да ли се објављује број заражених у последње 24 или 72 сата.

На данашњој конференцији за медије, на питање – како је могуће да је 13. јула било укупно 279 заражених, а да је др Предраг Кон рекао да је тог дана само у Београду било њих 301 – Брнабић је рекла да то зависи од тога који се подаци гледају.

“Да се не хватамо више шта је рекао овај или онај, јер је могуће да говоримо о потпуно различитим стварима. Када скупите све на једно место, добијате приближно исту слику. Да ли је др Кон причао о 24 или 48 или 72 сата, ја не знам, али је велика разлика између тога које обраде података гледате. Упоредите све те ствари и видећете да је то та епидемиолошка ситуација”, каже данас премијерка.

Застанимо на тренутак.

Ако је свеједно за који период су обрађени подаци које нам саопштава Кризни штаб , како онда можемо да извучемо закључак да су баш протести утицали на пораст броја заражених?

Ако премијерка славодобитно говори о “8. дану после почетка протеста”, како да знамо да подаци које нам износи одговарају том периоду који је, наводно, прошао од протеста, а не о 24, 48 или 72 сата раније, што нас је позвала да занемаримо, ваљда у име “шире слике”?

Како то да још нисмо утврдили “потенцијал за ширење заразе” сада већ легендарног фудбалског дербија у јуну, коме је пристутвовало барем 15.000 људи, а да се на снимцима не може набројати ни 15 комада маски, јер их изгледа нико није носио, али смо зато у дан утврдили да се осећа “ефекат протеста” на раст броја заражених?

Биће да она “лоша али најбоља” база, коју су ад хок направили неки људи у најбољој намери, иако има “78 недостатака”, ипак ради посао како треба – премијерки, за почетак, обезбеђује баш онакве бројеве какви су јој потребни да би закључила да су протести оно што нам – у епидемиолошком смислу – долази на наплату.

“За мене је ово очекивано, па се тад и са тим бројевима лакше носите”, закључила је премијерка Брнабић, а ми се придружујемо оцени да је за њу ово – очекивано.