Прочитај ми чланак

Зашто нам (ипак) треба војска?

0

Vojska-Srbije-4

( Србин.инфо)

Иако је опште познато да су простори наше државе (али и суседних) кроз даљу и ближу историју учестало били захваћени ратовима и различитим кризама које су изискивале војно интервенисање, у последњих 13 година је у нашој јавности често постављано једно апсурдно питање, које је на крају поставио и човек који је најпре био министар одбране, а потом и председник ове земље, Борис Тадић. То питање гласи: “Шта ће нама војска?“

Случајно или не, то питање се у нашем народу нашло баш у периоду константног погоршавања безбедносне ситуације републике Србије. Исти они који су постављали то питање износили су и пророчке прогнозе како “Србија више никада неће ратовати“, па јој у складу са таквим “пророчанством“ војска више и не треба. Наведено питање и наведено пророчанство користила су се као главни аргументи за самоуништење војног потенцијала Србије у периоду након петооктобарских промена.

Међутим, колико год можда парадоксално то звучало у први мах, управо оним државама које не желе да ратују и којима је стало до тога да њихово становништво не буде изложено страхотама рата, потребна је војска. И то не било каква, већ јака и способна војска. Стара латинска пословица каже: “Si vis pacem, para bellum“ (ако желиш мир спреми се за рат). А ево и зашто.

Безбедност и мир државе зависе од чврстине њене одбране и способности одлучног војног узвраћања агресији. Гарант мира за народ једне државе јесте управо у томе да може да се ослони на војску способну да свим потенцијалним непријатељима нанесе неподношљиве губитке. Снажење одбране и увећање моћи војног узвраћања на непријатељске изазове сразмерно слабе и обесхрабрују освајачке и друге непријатељске амбиције или их чак, у случају изузетне војне моћи у односу на потенцијалне непријатеље, потпуно елиминишу.

Слободарска традиција нашег народа налаже нам опредељеност за мир и правду, али геополитичка својства наше државе, као и историјско искуство, указују да нам је трајно потребан висок степен борбене спремности. Стога политику “Србија више неће ратовати“ ваља заменити политиком “Србија неће започињати ратове“, као што уосталом, никада кроз своју историју и није. Наш народ може да живи као да ће владати вечни мир, али његова војска мора бити спремна као да ће се сутра заратити.

( За Србин. инфо: Војислав Гавриловић – Борбени ефективи)