Прочитај ми чланак

ТЕЛЕКОМ, ТЕЛЕНОР И ВИП: Боља мобилна телефонија и интернет у целој Србији

0

vip telekom telenor

Челници Телекома, Теленора и ВИП Мобајла, који су данас на аукцији купили део фреквенцијског спектра на 800 мегахерца за укупно 105 милиона евра, поручили су да ће то омогућити даљи развој 4Г технологије у Србији, као и да ће бити могућ брзи интернет и у руралниум подрчјима на којима до сада уопште није било интернета.

Јавно надметање је организовано за издавање појединачних дозвола за коришћење радио фреквенција у РФ Опсегу 791-821/832-862 МХз и та три оператора су платила по 35 милиона евра за радиофреквенцијске блокове A, Б и Ц.

Генерални директор Телекома Предраг Ћулибрк је рекао Тањугу да је межа четврте генерације (ЛТЕ) почела да се развија у нашој земљи, када су се стекли услови на 1.800 мегахерца и увођењем технолошке неутралности почетком године – да на свим опсезима оператори могу да користе било које технологије за пружање мобилних сервиса.

„ЛТЕ је већ ту и Телеком Србија очекује да ће до краја године у 50 највећих градова Србије имати доступан 4Г сигнал. У бројним градовима то већ има и данас, ми ћемо наставити са развојем 4Г мреже“, казао је Ћулибрк.

Како наводи, сва три оператора су добила по 10 мегахерца фреквентног опсега, што је изузетно важно за развој 4Г мрежа, с обзиром да сигнал на 1.800 мегахерца на коме се сада пружа ЛТЕ и на 800 мегахерца није иста.

„Нова фреквенција нам омогућава да повећамо територију покривања 4Г сигналом, јер што је нижа фреквенција у опсегу то је и покривање боље. Мислим да је то јако важно, да би сви грађани у наредних годину до две могли да уживају у коришћењу сервиса на 4Г мрежи, где је заиста разлика огромна“, казао је Ћулибрк додајући да је брзина интернета значајно већа него на 3Г.

Према његовим речима, развој 4Г ће омогућити даљи развој не само оператору у смислу подизања нових базних станица са 4Г технологијом већ ће цео тај сектор да заживи кроз развој нових сервиса.

„Не говоримо само о сервисима које пружају оператори већ на бази тих технологија ће се у Србији појавити многа старт-ап предузећа и мале софтверске фирме које ће правити нове апликације“, нагласио је челник Телекома.

Он је додао да ће то, такође, бити подстрек за развој смартфон уређаја и читаве индустрије.

Ћулибрк је истакао да је важно за грађане да крупним корацима у области телекомуникација идемо ка ономе што постоји у развијеном делу света.

Генерални директор Теленора у Србији Уве Фредхајм је казао Тањугу да је та компанија сада добила фреквенцу која омогућава развој мреже како у руралним тако и урбаним местима.

„Фокус ће бити на повећању протока саобраћаја широм земље и развоју мреже која ће то омогућити. Други фокус ће бити терминали које је неопходно унапредити односно мобилни телефони корисника“, навео је Фредхајм.

Очекује се, како каже, да ће сервиси, пре свега видео стриминг и други, који захтевају велики капацитет података сада бити у фокусу.

Фредхајм је додао да ће Теленор бити веома активан наредне године у свему томе.

Генерални директор ВИП мобајла Дејан Турк је изразио задовољство због тога што су сада створени услови да може да се развија брзи интернет и у руралним пределима.

Турк је рекао Тањугу да је до сада 4Г интернет могао да се развија само на 1.800 мегахерца, што је добра фреквенција за градове, као и да је ВИП Мобајл до сада са 4Г мрежом покрио Београд и почео да покрива Крагујевац, Ниш и друге градове.

„Сада можемо и у руралним подручијима. Тако да тамо где до сада није био могућ интернет биће могућ брзи интернет“, нагласио је Турк.

Веће је простирање сигнала на 800 мегахерца, због чега се истим бројем базних станица и снагом зрачења може покрити већа територија, због чега је коришћење овог дела спектра погодно првенствено у руралним подручјима.