Прочитај ми чланак

Скривени кутак Србије, докле се колима брзо стиже одакле год да идете (ФОТО)

0

Изградњом бране Лазићи, на реци Бели рзав формирано је језеро које се звездасто разлива у најнижим деловима села Заовине

Заовине се налазе у Западној Србији, и административно припадају територији општине Бајина Башта. Представља шумовито подручје брдско-планинског карактера које обухвата насеље Заовине са 28 засеока, језеро Заовине и кањон Белог Рзава „Склопови”.

Налази се у јужном делу планине Таре у просторној предеоној целини познатој као „Равна Тара”. У геоморфолошком смислу представља природну спону планине Таре са Златиборским масивом и Мокрогорском котлином.

Изградњом бране Лазићи, на реци Бели рзав формирано је језеро које се звездасто разлива у најнижим деловима села Заовине.

Брана је висока 130м а највећа дубина језера је 80 м. При максималном нивоу ово језеро на 892 метара надморске висине и са 150 хм³ воде, пружа изванредан визуелни ефекат,разливено на прелепом подручју наше Србије.


У акумулацијама је евидентирано 14 врста риба, представника 6 фамилија: поточна пастрмка, калифорнијска пастрмка, скобаљ, клен, мрена… Постоји и неколико значајних природних плодишта од којих се издвајају Змајевачки и Поповића поток, као и на делу Белог Рзава, низводно од акумулације „Спајићи”. Ово језеро из године у годину привлачи све већи број туриста,његова вода је невероватно бистра и има смарагдни прелив као Дрина.

На језеру се налази и велики рибњак пастрмке. На Заовинама је забележено око 50 одсто флоре целе планине Таре, односно око 15 одсто флоре Србије. На овом подручју до сада је утврђено присуство око 600 биљних врста.


Од укупног броја забележених врста, 55 биљних врста се налази на прелиминарној Црвеној листи флоре Србије, међу 330 међународно значајних биљака које живе у Србији, 25 врста се могу наћи на подручју Заовина.

На простору Заовина налази се 15 биљних врста које су заштићене као природне реткости као нпр. рунолист, а ту се налазе и субендемити кандилка, Панчићева пољска млечика, и представници фамилије Орцхидацеае који су предложени да буду уврштени на листу Уредбе о заштити природних реткости.