Прочитај ми чланак

ОВО ЈЕ ТАЈНА: Оружје које чува Америку од колапса

0

"Заборавите Гугл, заборавите Силицијумску долину, не би било Силицијумске долине без Х-1Б! А знате ли шта је Х-1Б? То је виза за генија! Разумете?“

amerika

Мичио Каку, један од најпознатијих физичара данашњице, аутор бројних бестселера, футуриста и човек који је науку приближио широкој јавности у једном снимку од пре неколико година за само неколико минута је објаснио шта то америчку економију чува од колапса.

Снимак је поново постао популаран на интернету у контексту недавне Трампове забране мигрантима из седам земаља да уђу у САД.

Ево о чему је Каку говорио пре неколико година:

„Америка има тајно оружје. То тајно оружје је Х-1Б, без Х-1Б научни естаблишмент ове земље би се урушио. Заборавите ’Гугл‘, заборавите Силицијумску долину, не би било Силицијумске долине без Х-1Б! А знате ли што је Х-1Б? То је виза за генија! Разумете?“.

Морате схватити како у Америци 50 одсто људи који имају некакав докторат није рођено у Сједињеним Државама. На мом Универзитету, једном од највец́их америчких универзитетских центара, сто посто кандидата за докторате су страни држављани, преноси „Јутарњи лист“ речи Какуа.

„Сједињене Државе су магнет који гута све те највец́е умове света, али сада се ти ’мозгови‘ врац́ају у своје земље. Врац́ају се у Кину. Врац́ају се у Индију. А људи се чуде, ’О, боже, сад постоји Силицијумска долина у Индији, о боже, сада постоји Силицијумска долина и у Кини‘. Е, па то се догодило захваљујуц́и САД. Дакле, немојте ми говорити како је наука генератор просперитета у САД, макнемо ли Х-1Б визе из свега, срушиц́е се комплетна америчка економија.

„’Волстрит џурнал‘ је опрао конгресмена који се залагао за уклањање Х-1Б визе сматрајуц́и да имигранти узимају посао американцима. ’Волстрит џурнал‘ је објаснио, „гледајте, нема Американаца који би могли радити такве послове. То су послови на највишем научном нивоу, на највишем технолошком новоу. Ти људи не узимају Американцима посао, ти људи су створили целе индустрије. Због тога имамо Ахилову пету. То је наш образовни систем. Предмети попут социологије нец́е бити ти који ц́е одлучити о нашем будуц́ем економском развоју, о будуц́ности Силицијумске долине. Будуц́ност ц́е зависити од физичара, инжењера, потребни су нам све више, треба нам их више, а не мање“, казао је Каку.