Прочитај ми чланак

Невероватно, али истинито: Причају на језику звиждања! (Видео)

0

zvizdanje-1373058970-335297(Cafe.ba, Курир, Јутјуб)
Језик се састоји од само два до четири самогласника и четири сугласника, а све “речи“ су звиждуци
.

Упркос протестима, свака основна школа на Канарским острвима има предмет Силбо језик, који је заправо архаични начин комуникације звиждањем. Њим су се служиле читаве заједнице у 16. и 17. веку.

Језик се састоји од само два до четири самогласника и четири сугласника, а све “речи“ су звиждуци. Педесетих година прошлог века почео је пад употребе овог језика и до краја 20. века, готово је изумро. Међутим, Силбо је под званичном заштитом државе као пример јединственог културног наслеђа“. Подстиче из старије верзије језика који се звао Силбо Гомеро („Гомерско звиждање“) .

Језик који је користио староседилачки народ Гванче био је у употреби много пре него што ће острва око Пиринејског полуострва населити Шпанци. Научници верују да Гванчи подстичу са Севера Африке, али је данас Силбо шпански у жвиздуцима. Занимљиво је да Силбо није једини језик звиждања. Сличним језиком служе се и становници грчког острва Евиа, грађани Кускоја на истоку Турске и у једном граду на Француским Пиринејима.

Апел за очување овог необичног језика дочекан је с помешаним емоцијама. Многи људи сматрају да од њега нема никакве користи, али га деца ипак уче у школама. Сада је поново угрожен, јер економска криза у Шпанији може довести до смањивања броја предмета у школама.

Jezik se sastoji od samo dva do četiri samoglasnika i četiri suglasnika, a sve “reči“ su zvižduci

Uprkos protestima, svaka osnovna škola na Kanarskim ostrvima ima predmet Silbo jezik, koji je zapravo arhaični način komunikacije zviždanjem. Njim su se služile čitave zajednice u 16. i 17. veku.

Jezik se sastoji od samo dva do četiri samoglasnika i četiri suglasnika, a sve “reči“ su zvižduci. Pedesetih godina prošlog veka počeo je pad upotrebe ovog jezika i do kraja 20. veka, gotovo je izumro. Međutim, Silbo je pod zvaničnom zaštitom države kao primer jedinstvenog kulturnog nasleđa“. Podstiče iz starije verzije jezika koji se zvao Silbo Gomero („Gomersko zviždanje“) .

Jezik koji je koristio starosedilački narod Gvanče bio je u upotrebi mnogo pre nego što će ostrva oko Pirinejskog poluostrva naseliti Španci. Naučnici veruju da Gvanči podstiču sa Severa Afrike, ali je danas Silbo španski u žvizducima. Zanimljivo je da Silbo nije jedini jezik zviždanja. Sličnim jezikom služe se i stanovnici grčkog ostrva Evia, građani Kuskoja na istoku Turske i u jednom gradu na Francuskim Pirinejima.

Apel za očuvanje ovog neobičnog jezika dočekan je s pomešanim emocijama. Mnogi ljudi smatraju da od njega nema nikakve koristi, ali ga deca ipak uče u školama. Sada je ponovo ugrožen, jer ekonomska kriza u Španiji može dovesti do smanjivanja broja predmeta u školama.