Прочитај ми чланак

Врели талас стиже из Африке, до 20 тропских дана; температуре погубне по здравље

0

У Србији ће до краја седмице бити претежно сунчано и све топлије, а у среду и четвртак највиша дневна температура достизаће 37 степени Целзијусових.

Због високе температуре ће на снази бити наранџасти метео-аларм.

Thinkstock

Према речима метеоролога РХМЗ-а Слободана Совиља, у августу се у нашој земљи очекује више од 15 тропских дана са температуром изнад 30 степени.

Совиљ је за Тањуг рекао да ће од уторка до недеље температуре бити у порасту, али да је у ноћи између четвртка и петка могуће пролазно краткотрајно наоблачење које ће понегде условити пролазне пљускове са грмљавином.

“Тако да ће у петак и суботу бити мало нижа температура са максималним вредностима између 33 и 34 степена. У недељу и почетком следеће седмице биће поново веома топло са максималном дневном температуром која ће прелазити 35 степени“, навео је Совиљ.

Како је објаснио, веома топао ваздух стиже са севера Африке преко Средоземља до Балканског полуострва и Србије, што условљава нагли пораст температуре.

Када је реч о прогнози времена за август, прогнозира се да ће просечна температура ваздуха бити за два степена виша од просека што, додаје Совиљ, значи да се очекује више тропских дана са температуром изнад 30 степени Целзијусових.

“Процене су да ће бити између 15 и 20 таквих дана на територији Србије уз просечну количину падавина. Међутим, у првих четири дана августа пала је значајна количина кише, само на подручју Београда више од 50 литара по квадратном метру за 24 сата, тако да у наредних 10 до 15 дана неће бити већих падавина“, каже Совиљ.

Он је додао да се крајем августа поново могу очекивати повремена киша и пљускови са грмљавином.

Високе температуре, посебно после кишних периода, могу бити погубне по здравље свих, а посебно хроничних болесника, упозоравају лекари.

Начелница опште медицине Дома здравља Стари град Бранка Лазић каже да висока влажност у комбинацији са повишеним температурама, чак и не превише високим, ствара непријатан осећај због чега се хроничним болесницима саветује да највећи део времена проводе у климатизованим просторијама.

“Не само због температуре, већ и зато што клима-уређаји исушују ваздух и чине га погоднијим за удисање“, рекла је Лазићева за Тањуг.

Будући да је за среду и четвртак РХМЗ издао упозорење на високе температуре, Лазићева је нагласила да се и здравим особама препоручује да не излазе на сунце између 11 и 17 сати и да, уколико је неопходно, бирају места која су сеновита и у хладу.

Лазићева је саветовала грађане да расхладе просторије у којима бораве, али да разлика у температури расхлађене просторије и спољашње температуре не буде више од четири-пет степени.

Уколико ипак морају да изађу напоље, грађани би требало да обуку лаганију одећу, од природних материјала и да се од сунца заштите шеширом и наочарима за сунце.

Кожу, додала је Лазићева, треба заштити кремама са заштитним фактором, јер је из године у годину много већа количина инфрацрвених зрака који су опаснији него раније.

„Са собом увек треба понети флашицу воде или других напитака. Што се тиче исхране, она такође треба да буде лаганија – воће, поврће, риба, пилетина…“, додала је Лазићева.

Када је реч о хроничним болесницима, навела је да је већина њих обучена да сама врши самоконтролу, како дијабетичари тако и они који болују од повишеног крвног притиска.

„Пре сваке промене терпије потребно је да се исконтролишу вредности јер није довољан само субјективни осећај да је повишен или снижен притисак, већ је потребно измерити га и то већина пацијената зна, али није на одмет подсетити их. У том смислу треба саветовати и обучити пацијенте како да терапију прилагоде свом тренутном стању јер најчешће лекари нису доступни сваки дан, а промене у температури су чак на дневном нивоу по десет и више степени“, рекла је Лазићева.

                    ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!