Прочитај ми чланак

„Враћа се обавезно служење војног рока, одлука је већ пала“

0

Обавезно служење војног рока у Србији није никад укинуто, већ је само стављено ван снаге, а сада је одлучено да се служење војске врати, каже за Н1 аналитичар Александар Радић.

Он објашњава за Н1 у ком амбијенту је дошло до “замрзавања” обавезног служање војске.

Printscreen/Youtube/Nova S

“Тада су се оружане снаге по Европи смањивале, јер нису претиле опасности. Сада се штошта променило, кризе које се сада дешавају су озбиљније. Свет је постао опаснији. То служење војног рока – као Вулин од 15 дана – војни рок се или служи или не служи. Ни за тих 15 дана не знамо шта је радио. Војска Србије мора радикално да буде реорганизована. Присталица сам обавезног војног рока, али та тема захтева барем пет година припрема”, објашњава Радић.

Каже да је за војну обуку довољно пракса од неколико месеци.

“Неопходно је да војник осети шта је вод, чета итд. Да ли ће то бити инструкторска или командираска обука, још се не зна. Кад сте далеко од рата, небитни људи постају водећи. Морамо у 2022. годину да уђемо са једним савременим концептом војног рока”, казао је Радић и додао да војницима мора да се створи слика да они раде нешто озбиљно, а не само да “чисте круг касарне” и спремају се за неке неважне посете.

“То не сме да постане суштина. Обука мора да буде озбиљна и динамична, војник је он део механизна одбране”.

Радић је рекао да су Војсци Србије потребни оспособљени резервисти и да никад не би смео да се понови сценарио из 1999. године и објаснио да су деведесетих година многе војске биле састављене од резервног састава.

Аналитичар Радић је говорио и о војскама европских земаља и упоредио их са Србијом.

“Француска, рецимо, има мање тенкова него Србија. Проблем је где су нама тенкисти. Лоше вођење државног система, одлив професионалаца, једини смо у Европи који не знамо колико броји наша војска, политичари крију од свог народа те информације и зато Војска Србије мора да претрпи озбиљне промене. Друге државе су много отвореније. То не треба да буде табу тема, ово је озбиљна одлука јер се сви младићи потенцијално уводе у то”, рекао је он.

Радић говорио и о новцу у српској војсци.

“Одједном су пронађене стотине милиона евра, али шта нам је циљ? Морамо да консолидујемо професионалце, не школују се људи много, војска више није тако важна професија. Доћи ће до озбиљног пада броја оцифира. Значи оно што прво треба учинити јесте уверити народ да су услови у војсци добри па тек онда говорити о обавезном војном року“, рекао је гост Н1 Студио Ливе.

Говорећи о модернизацији у војсци и служењу војног рока за жене, рекао је да ће то у Србији бити опција, али и навео пример Норвешке где је уведена општа обавеза служања војске и за жене.