Прочитај ми чланак

ВМА: Пацијенткињи оболелој од рака, извадили плућно крило без отварања грудног

0

БЕОГРАД - На Војномедицинској академији успешно је урађено одстрањивање целог плућног крила пацијенткињи оболелој од карцинома плућа, без класичног отварања грудног коша.

Плућно крило је извађено минимално инвазивним приступом, кроз мали рез на грудном кошу, без ширења ребара – торакоскопијом.

Интервенција је обављена код пацијенткиње старе 71 годину што је први случај одстрањења целог плућног крила минимално инвазивним приступом у Србији.

Постоперативни ток је прошао уредно, а пацијенткиња је након пет дана пуштена на кућно лечење у добром општем стању.

„Пацијенткиња је била идеални кандидат за такву врсту интервенције, јер има придружене болести – кардиоваскуларне болести, дијабетес. Карцином је био локализован са леве стране на завршниом делу левог главног бронха“, појаснио је пук. др Небојша Марић који је предводио хируршки тим.

Предности ове врсте интервенције су што је опоравак пацијената много бржи неко када се ради класична операција отварањем грудног коша. Пацијенткиња је петог дана изашла на кућно лечење, док се код класичне операције најмање две недеље лежи у болници.

„Пацијент се брже опоравља, што је веома важно уколико је потребно додатно лечење хемотерапијом“, појашњава Марић.

Операције тог типа се раде од 2010. године у свету, а први је урадио проф. Дијего Гонзалес Ривас, а др Марић се код њега усавршавао у Шангају.

Одстрањивање целог плућног крила торакоскопијом први пут је сада изведено, док се одстрањивање дела плућног крила ради од 2014 године.

Хируршки тим предводио је пук. асист. др сц. мед. Небојша Марић, током операције је асистирао пук. др Александар Ристановић, анестезију је водио др Александар Врањанац, а у операцији су учествовали и капетан др Дејан Стојковић и Јасна Лукић, инструментарка.

Овакве операције препоручено се изводе само у установама у којима постоји вишегодишње искуство примене видеоасистиране грудне хирургије у лечењу карцинома плућа.