Прочитај ми чланак

Виша казна него за диловање! Због лажног ПЦР теста казна и до 8 година затвора

0

У последњих годину и по дана у Србији Тужилаштво за организовани криминал је процесуирало 12 особа, које су израђивале лажне ПЦР тестове.

Шест људи ухапшено је 16. августа 2020. и код њих је нађено 16 фалсификованих ПЦР тестова.

Сви они су правоснажно осуђени. Других шест особа приведено је у априлу прошле године, а епилог овог хапшења је пет правоснажних пресуда због фаслификовања и продаје лажних ПЦР тестова.

Казне за ово дело се, према закону, крећу у распону од три месеца до осам година затвора, у зависности од тога да ли је реч о организатору или сараднику.

Од почетка хистерије, са ограничавањем кретања људи и условљавањем улазака у велики број држава уз негативни ПЦР тест, све је више злоупотреба овог документа и лажних негативних тестова који се продају и на интернету.

У нашој земљи забележено је неколико полицијских акција хапшења особа које су кривотвориле овај документ.

Према подацима полиције, тржиште продаје фалсификованих ПЦР тестова на интернету у Србији расте. Откривени су и случајеви да су трговци овим лажним документима чак фалсификовали и адресе државних институција. Наиме, адреса са које они шаљу тест својим клијентима на први поглед слична је оригиналној. Разлика је само у цртици.

Лажна адреса коју су фалсификатори направили за потребе преваре гласи обавештења@еуправа-гов.рс, док је званична обавештења@еуправа.гов.рс. Фалсификатори од клијената траже личне податке и мејл адресу на коју би послали тест, као и датум за када је документ потребан.

После доказа о уплаћених око 30 евра, фалсификатори клијенту шаљу лажни налаз. Лажна потврда је на први поглед идентична оној која се добија од Института за јавно здравље Србије “Батут” и на којој се такође налази код за скенирање. Али, на фалсификату овај код води на лажну страницу РФЗО која обавештава да је реч наводно о валидном тесту. Једини оригинални ПЦР тестови добијају се у државним установама које су акредитоване за ту намену.