• Почетна
  • ДРУШТВО
  • Уштедите сваки динар: 10 начина како да избегнете бацање пара
Прочитај ми чланак

Уштедите сваки динар: 10 начина како да избегнете бацање пара

0

(Телеграф)

Представљамо вам 10 лаких начина на које можете да уштедите паре чак и у овим кризним временима. Како ушпарати на храни, рачунима, попустима или смањити трошкове за мобилни телефон

carapa
Пара и здравља никад довољно! Ипак, у данашње време готово је немогуће бити задовољан зарадом и приходима, и готово да нема особе којој паре просто не “цуре” кроз прсте и џепове. А то већ није нимало здраво. Како решити проблем, нису успели ни много паметнији од нас, али то нас не спречава да пробамо. Зато ево неколико једноставних ствари на којима можете уштедети значајне своте. Зашто бисте без разлога бацали новац у ветар?

Не купујте храну коју ћете бацити

Понекад је тешко прецизно прорачунати колико ће вам хране бити потребно у наредном периоду и често се дешава да купите више него што вам заиста треба. Зато се лако може десити да вам се тај вишак хране поквари пре него што стигнете да поједете. То можете решити тиме што ћете испланирати своје оброке и купити одговарајуће количине хране. Исто тако, корисно је знати које врсте намирница могу да стоје пре него што се покваре. Обавезно водите рачуна о роковима трајања на амбалажи. Ако већ нисте сигурни да ли ћете појести све што сте купили и спремили, наручите оброк из неког од ресторана који ради кућну доставу хране.

Не игноришите кварове у свом дому

Уколико осећате промају, то значи да вероватно имате високе трошкове за грејање. Проверите да ли прозори и врата добро дихтују, а уколико промаја дува одатле, затворите шупљине у оквиру или замените проблематичне рамове. Када цев у купатилу почне мало да цури, одмах је замените, јер касније може да пукне, па ћете морати да плаћате озбиљнију поправку, а можда и кречење. Редовно одржавање кућне инфраструктуре ће вам касније уштедети доста пара на другој страни.

mobilni-telefon-1

Рационално одаберите пакет за мобилни телефон

Доста људи не води рачуна о томе да ли пакети за мобилне телефоне које користе заправо одговарају њиховим потребама. Тако можете имати скупљи пакет који вам пружа гигабајте интернета или на стотине минута разговора које никада нећете искористити. По истраживањима, половина корисника паметних телефона не користи пун потенцијал пакета које плаћа. Обратите пажњу на своју реалну потрошњу и сходно томе одаберите пакет који ће вам највише одговарати.

Користите попусте

Наше бабе и деде су у праву кад воде рачуна о сваком динару и пажљиво прате када је неки артикал на попусту. Можда вам се то чини ситничавим, али месечне уштеде могу да буду значајне. Пратите билтене с попустима локалних супермаркета, па искористите могоћности купујући производе које често користите у већој количини него иначе. Ако планирате куповину неких скупљих артикала, попут технике или одеће, а не жури вам се, боље сачекајте сезонске попусте. Иако је код нас интернет маркетинг и даље скроман у поређењу с високоразвијеним потрошачким тржиштима, постоји неколико домаћих сајтова на којима је могуће искористити рекламне попусте за разне производе и услуге, обично до 50 одсто. Купујте викендом у мегамаркетима који дају викенд-попусте од најмање 10%, а однедавно се додатних 5% попуста остварује уколико сте власник “бус плус” картице.

Искључујте уређаје које не користите 

Кућни апарати појединачно можда не црпе много енергије, али ако су сви укључени све време, рачун за струју лако може да вам оде под облаке. Искључујте телевизоре и компјутере када излазите из куће. Гасите светла у просторијама у којима тренутно не боравите. Обратите пажњу да је ноћу струја вишеструко јефтинија, па ако можете, тада укључујте веш-машину и ТА пећ.

Пазите на то како се храните

Ако икако можете, избегните да купујете брзу храну, пошто је она вишеструко скупља од оне спремљене код куће или у пристојном ресторану, а и нездравија је. Устаните 15 минута раније и доручкујте пре одласка на посао уместо да се храните на улици. Ако баш не стижете, онда одаберите неки од ресторана здраве и укусне хране који су специјализовани за запослене људе, тако да ћете у време паузе за ручак себи приуштити квалитетан оброк, по пристојној цени.

Преговарајте око плате

Иако је број послова у Србији на којима можете да преговарате око плате ограничен, уколико сте професионалац са искуством и знањем, можете бити вреднији послодавцу него што мислите. Зато немојте да будете стидљиви, па када вас на разговору за посао питају колику плату очекујете, будите реални у процени своје вредности. Тражите више да бисте добили више. Није срамота, јер ако вредите, биће вам плаћено, а вредите онолико колико себе цените.

Не “ложите” се на технолошке новотарије

Компаније које се баве технолошким иновацијама немају баш револуционарне производе сваких неколико месеци, што их не спречава да избацују нове моделе старих производа који су тек малкице унапређени. Потом ће створити медијску кампању којим ће пробати да вас убеде како је у питању квантни скок у односу на претходну верзију и да без новотарије никако не можете да живите. Не падајте на то. Користите слободно старије верзије телефона, и-бук читача или компјутера докле год задовољавају ваше потребе. Понекад су чак нове верзије и лошије јер имају непотребне или недовољно разрађене опције.

Плаћајте рачуне на време

Уколико не плаћате своје рачуне, не само да ће се нагомилати, већ ће вас сачекати и камате. Уколико платите свој рачун за струју или телефон, можете уштедети незанемарљиву своту. Зашто да касније платите више ако можете раније да платите мање?

ID-100114952

Не трудите се да уштедите по сваку цену

Понекад се бити стипса не исплати. Ако покушате да одложите или избегнете неке трошкове, на крају може да вам испадне “скупља дара него мера”. Немојте избегавати посете лекарима и зубарима, јер поред тога што здравље нема цену, на крају можете да завршите с озбиљнијим и скупљим компликацијама. Исто важи и за куповину наизглед јефтинијих производа. Не исплати се да купите неки јефтин одевни предмет или електричну направу, само да бисте кроз месец дана морали да купите нов производ, јер се претходни, наизглед јефтинији, покварио или исцепао. Будите пажљиви с таквим површним економисањем, јер као што су мудро говорили наши стари: “Нисам довољно богат да купујем јефтино”.