Прочитај ми чланак

Улога полиције у Бојановој погибији остала тајна

0

Суђење Адаму Ракочевићу (22), сину некадашњег управника Централног затвора Александра Ракочевића, због изазивање тешке саобраћајне несреће у којој је погинуо Бојан Пераћ, фебруара 2020. године у Земуну, према речима породице погинулог, пратило је низ контроверзи. Један од разлога, због чега не прихватају првостепену пресуду, којом је Ракочевић осуђен на две и по година затвора због тешког дела против безбедности јавног саобраћаја, јесте и то што није утврђено да ли је Ракочевић, бежећи од полиције, изазвао несрећу у којој је Бојан погинуо, а две особе повређене.

Бојанова помајка, Сузана Пераћ, испричала је јуче за Нова.рс да је суд одбио да уврсти у предмет вештачење које су урадили аустријски истражитељи, које се битно разликује од оног које су радили вештаци у Србији. Она је такође рекла да јој се чини да се журило да што пре буде затворен поступак, како се ништа не би сазнало, те указала на низ, како је она рекла, пропуста, које су суђење пратили.

У разговору за наш портал, Сузана Пераћ се осврнула и на оптужницу, која није била месецима подигнута, а првостепена пресуда донета је за мање од три месеца, након подизања оптужнице, што, према њеним речима, значи, да се у том временском периоду вероватно “договарала” пресуда.

“Ми као породица не знамо никакво чињенично стање, нити шта се те ноћи заиста догодило. У пресуди се не помиње да ли је Адама Ракочевића јурила полиција, или је сам бежао. Сведоке – оштећене на другом рочишту нису ни питали да ли је полиција јурила Ракочевића или не”, казала је Сузана.

Трећа лица, као на пример две интервентне јединице, које су наводно јуриле Ракочевића, нису никад ни биле позване на рочишта, као ни вештак Стојан Стојановић.

Увидом у пресуду до које су наши новинари дошли, види се “да је Ракочевић био у стању урачунљивости јер је као учинилац био свестан да може учинити дело, па је на то пристао, али да је олако држао да до смртних последица, лаких и тешких телесних повреда неће доћи, или да ће то моћи спречити, а био је свестан да је његово дело забрањено”.

У пресуди се констатује и да Ракочевић није смео да вози у периоду од 23 до 6 сати ујутру, јер је поседовао пробну дозволу, а био је, доказано, под дејством психоактивне супстанце.

Суд је пресудом констатовао и да је прошао кроз црвено светло, али ниједном речју није поменуто да ли је Ракочевић, бежећи од полиције, проузроковао удес у коме је Бојан погинуо, а две особе повређене.

“На лицу места, како су нам рекли сведоци, биле су две полицијске патроле. Рекли су нам да је једна била ту неколико минута, а да је онда продужила даље, као да није ни била на месту несреће. Вероватно је њега јурила полиција и он је изазвао несрећу бежећи од њих, али то суд, у првостепеној пресуди није констатовао”, казала је Сузана.

Проблем је, каже Сузана, што Ракочевић није ни пружио прву помоћ, већ је, како она каже, кренуо да бежи са лица места. Бојанова породица сумња и да ли је Адам уопште имао валидну возачку дозволу.

“Тражили смо од МУП-а Крагујевац, које је истурено одељење за Пећ, где је Адам пријављен, да нам дају детаљне податке о његовој возачкој дозволи, али нам то нису омогућили, већ су само рекли да има регуларну дозволу. Такође, током вожње, он је требало да има наочаре, а није их имао. Иначе, једној службеници је излетело, па нам је рекла да је Адам полагао у Тутину, иако је пријављен у Пећи. Ми оправдано сумњамо да ли је он уопште имао валидну дозволу, или је она купљена.

“Адвокат окривљеног донео упитне документе”

На последњем рочишту, према речима Сузане, адвокат окривљеног је донео упитне документе, да отац окривљеног има канцер и да је те ноћи окривљени сео у ауто да обавести брата о здравственом стању оца.

Међутим, очигледно је и адвокату и судији промакло да окривљени у његовом неуроспихијатријском вештачењу од дана 20.02.2020 тврди – да му је отац здрав!

“То је само један од доказа колико они своје не дају, колико их чувају и колико газе по животима недужних. Бојан је тотално недужан изгубио живот”, закључила је Сузана Пераћ.