Прочитај ми чланак

УДАР НА ПУШАЧЕ: Цигарете ће бити дупло скупље, паклица 450 динара!

0

cigarete1БЕОГРАД – Цигарете би у Србији од 1. јануара 2017. године требало да поскупе скоро дупло, а пушење ће бити строго забрањено на свим јавним местима, укључујући и угоститељске објекте, сазнаје Курир!

Реч је о обавезном усклађивању домаће акцизне политике са оном која важи у ЕУ, што значи да би уместо садашњих 50 евра на 1.000 цигарета, акциза износила 90 евра на 1.000 цигарета. У пракси то изгледа овако – за паклу цигарета „малборо ред“ или „лаки“, које данас коштају 290 и 230 динара, од јануара грађани ће морати да издвоје 495, односно 415 динара.

Осим усклађивања акцизне политике, овде је реч и о истеку старог договора које је Влада Зорана Живковића 2003. године постигла с представницима дуванске индустрије.

Драстичне мере

– Кад су 2003. године тражили купце за фабрике у Врању и Нишу, обавезали су се да наредних година Србија неће нагло повећавати цене цигарета, да неће у потпуности забрањивати пушење на јавним местима, али ни рекламирање кроз акције – каже извор Курира веома добро упознат с овом проблематиком:

– Иако на телевизији или на билбордима нисте могли да видите рекламе за дуванске производе, цигарете су истакнуте на трафикама или по кафићима. Сад свега тога неће бити, јер тај договор ускоро истиче и очекује се да се у 2016. години донесе нови закон који ће почети да се примењује од 2017. године.

Влада на потезу

Како сазнајемо, Влада Србије је у свакој прилици настојала да изађе у сусрет дуванским компанијама како би им олакшала пословање услед подизања акциза, али обавеза усклађивања са стандардима ЕУ тешко да ће бити избегнута.
– Засад се још увек не зна да ли ће Влада правити нови четворогодишњи акцизни план. Постоји добра воља да се изађе у сусрет дуванској индустрији и да се додатно не оптерећује буџет грађана – каже наш саговорник.

Економиста Милан Ковачевић сматра да је, иако су цигарете лоше по људско здравље, овде реч о непотребном намету на грађане и привреду:

Превише се узима

– Повећање цене цигарета са акцизама значи повећане цене за потрошаче и самим тим губитке за произвођаче. Очекивано је да се цене цигарета усклађују с Европом и земљама у окружењу, али сматрам да то не треба радити тако нагло. У том случају треба смањити неке друге дажбине, јер држава већ превише узима и од грађана и од привреде. Позитиван ефекат тога је смањивање броја пушача.

Економиста и професорка Милица Бисић сматра да неће доћи то наглог скока цена, јер би то направило поремећај на тржишту:
– Последњи пут акцизни план дефинисан је 2012. до 2016. године и последње повећање акциза предвиђено је за 1. јул ове године. Очекује се да се у складу с фискалном стратегијом донесе и следећи четворогодишњи план, где ће се дефинисати колико ће то повећање износити. Извесно је да ће цена цигарета расти, али мислим да то неће ићи тако нагло.

Извор: Курир