Прочитај ми чланак

Тужилаштво клеца пред пријавом против Кризног штаба

0

Да ли ће тужилаштво имати снаге да се по први пут супротстави константним политичким притисцима режима и коначно стане на страну закона и интерса јавности, показаће се убрзо на случају кривичне пријаве која је поднета против Владиног Кризног штаба. Овим лекарима, који су епидемијску кризу провели седећи по седницима и телевизијама, а не над пацијентима, на терет се ставља тешко дело против опште сигурности због оправдане сумње да су својим нечињењем и лажним приказивањем епидемиолошке ситуације у држави, а све у циљу заштите политичких интереса СНС, свесно довели у опасност животе грађана, које је покосио други талас заразе мутираним коронавирусом.

Да тужилаштва и те како могу бити ажурна у својим поступањима, читава јавност могла је да види небројано пута: од процесуирања ријалити учесника због њихових физичких обрачуна у програмима уживо, преко хапшења оних чији би бес и немоћ преточени у статусе на друштвеним мрежама били проглашени државним ударима и умишљеним атентатима, па све до хапшења новинара, узбуњивача или експресног притварања, а потом и осуђивања, демонстраната и побуњених студената…

Foto: Printscreen

У независност њиховох рада и лишеност политичких притисака, јавност је такође последњих година небројано пута могла да се увери – од случаја дивљачког рушења у Савамали, пада хеликоптера и погибије седморо људи, употребљених у сврхе неуспелог политичког маркетинга, до афера с лажним дипломама, трговином оружјем, раним радовима министара и њиховим везама са криминалним клановима…

Кад се се све то узме у обзир, судбина кривичне пријаве која је поднета против чланова Кризног штаба због тешког дела против опште сигурности, јасно је да је унапред осуђена на “фиокирање”. Мало је вероватно да ће инстутицја која постоји ради очувања закона и интереса јавности, а надасве безбедности грађана, имати петљу да макар и привидно покуша да испита све наводе ове кривичне пријаве.

Јер, реално гледајући, за јавност је далеко важније испитати да ли је рецимо Весна Пешић позивала на убиство премијера на Твитеру или да ли у ловачким причама Кристијана Голубовића са Фарме има нових сазнања о нерешеним убиствима из деведесетих. Зашто би се било ко бавио испитивањем и процесуирањем особа које у сред ноћи руше објекте у центру Београда или онима који су приморавали посаду војног хеликоптера да са тешко болесном бебом, слети по магли пред унапред постављене ТВ екипе.

Од подношења кривичне пријаве против кризног штаба прошло је већ три недеље, а једини одговор који је узвраћен упутило је београдско Више тужилаштво које се огласило ненадлежним. Због тога су пре два дана, народна посланица Мариника Тепић, адвокат Владимир Тодорић и председник синдиката лекара и фармацеута Раде Панић уз пријаву, која је спуштена на даље поступање у Прво основно тужилаштво, приложили и потписе више хиљада грађана који су тужбу подржали. Они су затражили да тужилаштво хитно поступи, али званично до данас нема никаквих помака.

“Поднели смо ургенцију да се по хитном поступке крене поступати на основу ове наше кривичне пријаве. Имамо и доказе које смо приложили, да су се стручни чланови Кризног штаба ставили у улогу политичких комесара”, навела је Тепић и оценила да је штета које је Кризни штаб нанео “немерљива“, као и да су сада на удару лекари који су потписом подржали, између осталог, и захтев за смену тренутног кризног штаба.

Она је раније истакла и да су сви заједно обмањивали јавност још од марта и чувене “пермутације” датума др Дарије Кисић, када је евидентиран први заражени.

“Врло свесно су темпирали првозараженог. За њих је епидемија почела тек након расписивнаја избора. Овај такозвани Кризни штаб не постоји. Он је фантомски штаб. Не постоји ни један акт, одлука, решење, ни један траг о његовом оснивању у Службеном гласнику. Ми га сматрамо приватним штабом режима Александра Вучића, параваном који би оправдао атмосферу до избора – истакла је Тепић, објашњавајући разлоге своје тужбе.

Тодорић је истакао да више не постоји поверење у Кризни штаб Владе Србије.

“Када се сирће проспе, оно смрди, и тада вас нико више не може убедити да лепо мирише. Неповерење према члановима Кризног штаба неће нестати. Њима више нико у овој земљи не верује, зато што они не представљају струку, него су они политчки комесари у здравству. Постављени су да брину о добробити режима, а не о добробити јавног здравља”, напоменуо је он.

Пријава је подсетимо, поднета против председнице Владе Ане Брнабић, министра здравља Златибора Лончара, директора инфективне клинике у Београду Горана Стевановића, заменице директора института “Батут” Дарије Кисић Тепавчевич и епидемиолога Предрага Кона.