Прочитај ми чланак

Тужилац: Тражимо од Путева Србије два минута снимка који недостају, кључни су

0

Јавно предузеће "Путеви Србије" је Основном јавном тужилаштву у Нишу доставило снимак надзорне камере на Наплатној станици "Дољевац" где је 31. јануара ове године погинула Станика Глигоријевић која је била у аутомобилу на који је отпозади налетео аутомобил "Коридора Србије".

Медјутим, у Тужилаштву у Нишу су рекли за „Инсајдер“ да на достављеном снимку недостаје део од два минута и да је то „баш онај део који је битан за поступак“.

Прошлог месеца је пред Основним судом у Нишу почео главни претрес на судјењу возачу „Коридора Србије“ Дејану С, оптуженом да је изазвао саобраћајну несрећу на Наплатној станици „Дољевац“, у којој је једна особа погинула, а петоро теже и лакше повредјено.

У том аутомобилу био је и Зоран Бабић, в.д. директора „Коридора Србије“.

После главног претреса, медији су објавили да су Основном јавном тужилаштву у Нишу стигли дискови с монтираним материјалом, а адвокат оштећених рекао да се из снимака не може видети оно што је рекао председник Србије Александар Вучић: да Зоран Бабић није крив.

Шта се види на снимку који је достављен из „Путева Србије“, да ли се види ко је у тренутку несреће возио аутомобил, односно ко је непосредно после ње изашао из аутомобила „Коридора Србије“ с места сувозача „Инсајдер“ је питао заменицу тужиоца ОЈТ у Нишу Јелену Коцић.

„Инсајдер“ наводи да она није конкретно одговорила на та питања, али је навела када је све Тужилаштво тражило снимке од „Путева Србије“ и шта је стигло из тог предузећа.

Она је у одговорима „Инсајдеру“ рекла да је први захтев о достављању свих снимака с надзорних камера Наплатне станице „Дољевац“ за 31. јануар од 8.00 до 9.00 сати, када се догодила несрећа, упућен 4. фебруара, али одговор није стигао.

Потом је, рекла је Коцић, 13. фебруара упућена ургенција с додатним захтевом да се издају и снимци камере Наплатне станице за панорамско снимање, за исти период.

Потом је „13.02.2019. године, после истека радног времена, лице Д.Ј, запослено у ЈП ’Путеви Србије’ доставило обрађивачу предмета затворен коверат, без пропратног акта, у којем се налазио један ЦД са снимцима надзорне камере на Наплатној станици Дољевац“, пише у одговору Тужилаштва „Инсајдеру“.

Медјутим, прегледом снимка на достављеном диску је утврдјено да „на снимку панорамске камере која снима с Наплатне станице ‘Дољевац’ у правцу ка Нишу, недостаје део снимка за период од 8.30 до 8.32 часова“, а „догадјај од значаја за вођење поступка забележен је баш у том периоду“.

„Обратили смо се истом предузећу актом од 14.02.2019, у којем је наведено да је потребно да Тужилаштву достави цео снимак за тај временски период, јер је догадјај од значаја за водјење поступка пред ОЈТ у Нишу забележен баш у периоду који на снимку недостаје“, рекла је Коцић у одговорима „Инсајдеру“.

Додала је да је од „Путева Србије“ затражено да обавесте Тужилаштво о разлозима због којих недостаје део снимка, те да обаве провере код надлежних за одржавање система видео-надзора на Наплатној станици „Дољевац“.

Како се даље наводи, у одговору Сектора за наплату путарине „Путева Србије“ наведено је да је Тужилаштву достављен „једини снимак панорамске камере којим располаже за дан 31. 01. 2019. године, с Наплатне станице ‘Дољевац’ (смер Ниш-Дољевац)“, да је то снимак преснимљен са оригиналног „хард-диска“ који је у то време био у видео-рекордеру и снимао на Наплатној станици.

Заменица тужиоца каже да је и предузеће „Теликс“, надлежно за одржавање видео-надзора, навело разлоге који би могли утицати на непостојање дела видео записа.

„У допису ‘Теликса’ наведено је да непостојање снимка на било којој од камера може да се јави из више разлога и то с обзиром на то да је према захтеву ЈП ‘Путеви Србије’ укључено снимање по детекцији покрета, камера није детектовала возило услед лоше видљивости проузроковане маглом и евентуално великом брзином возила; да хард диск није у потпуности исправан – има лоше секторе и самим тим прескаче снимке; да дигитални видео рекордер није извршио снимање из непознатог разлога, услед неког тренутног техничког проблема, изгубљена конекција на релацији камера дигитални видео рекордер или на релацији дигитални видео рекордер хард диск“, објаснила је Коцић.

Додала је да је предузеће „Теликс“ навело да је могуће испитати исправност „хард-диска“ помоћу посебног софтвера, али и да је „у случају тестирања хард-диска могућ губитак видео записа с њега“.

Из предузећа „Теликс“ накнадно је стигло и обавештење да је прегледан „хард-диск“ и да нису надјена никаква оштећења података.

„Сви видео-снимци су конзистентни и по нашем мишљењу нема недостајућих снимака. Прекиди у снимању видео рекордера су нормална ствар јер му је укључена опција детектора покрета. Сасвим је могуће да покрет у слици није био довољан да предје праг потребан да би иницирао видео запис“, писало је у одговору предузећа „Теликс“ Тужилаштву у Нишу.

У несрећи на наплатној рампи Дољевац 31. јануара ове године погинула је Станика Глигоријевић, а пет особа је теже или лакше повредјено.

Основно јавно тужилаштво у Нишу поднело је оптужни предлог против возача аутомобила Коридора Србије Дејана С, који је према оптужници, у тренутку несреће возио брзином од 93 километра на час. Он је ухапшен тек дан касније и није му одредјен притвор.

Возач „Коридора“ је осумњичен за тешко дело против безбедности јавног саобраћаја из нехата, а Тужилаштво тражи да му се изрекне казна од најмање пет година затвора.

Породица погинуле Станике Глигоријевић затражила је раније да се објави снимак несреће. Мирјана Алексић, сестра покојне Глигоријевић, која је у истом удесу тешко повредјена, навела је да породица тражи објављивање снимка јер сумња у „званичну верзију“ по којој директор „Коридора“ Бабић није возио аутомобил.

Срђан Алексић, супруг Мирјане Алексић, испричао је да им се на наплатној рампи ауто приближавао „невероватном брзином“, да нису могли нигде да се склоне и да њему као возачу није било логично да је возач био човек који је после несреће ту шетао без икаквих повреда.