Прочитај ми чланак

Позорница руске историје и уметности

0

moskva

Толико пута рушен, али никада до краја освојен. Инспирисао је ненадмашне руске песнике и књижевнике, а његов бајковити изглед осликава моћ и снагу једне велике државе, кроз историју увек повезане са српском судбином. Једном речју – Москва!

Боравак у руској престоници за туристу из Србије не може да се пореди са обиласком других европских престоница. Јер, ниједан други град на Старом континенту није дао једног Пушкина или Достојевског, који су поред написаних најлепших редова светске књижевности, у многим приликама показали и дивљење братском српском народу.

Просечном човеку на Западу су деценијама, па чак и вековима, Русе представљали као највеће непријатеље. А право лице Русије је сасвим другачије. Зато и не чуди што су Московљани на први поглед неприступачни. Неко ће рећи да су људи у Лондону или Риму љубазнији, али се већина тих срдачних разговора завршава на „како сте, шта радите“. С друге стране, Московљани су на прву лопту горди и наизглед нељубазни, али када осете „душу“, спремни су да госту дају све, да га воде свуда… Једноставно, Руси су данас веома поносни на своју нацију, историју и културу.

Москва се без сумње пробудила из совјетског сна. Као да је пластичном хирургијом потпуно променила лични опис. Совјетски сан је често био кошмаран. Руска словенска душа тешко излази на површину у мегаполису, у којем сви јуре и раде прековремено жељни бољег живота, али је она ипак ту.

Осећај да сте у загрљају горопадног руског медведа обузеће вас истог момента када закорачите неким од широких булевара. Због своје величине, престоница Русије не може а да не импресионира сваког госта. Москва је највећи град у Европи, са више од 12 милиона становника, који су се сместили на 1.100 квадратних километара. Толико је велика да је за њен обилазак неопходан добро осмишљен план.

crkva-vasilija-BlazenНајбоље је почети из срца града – са Црвеног трга, на којем, попут неког украса на новогодишњој јелки, блиста бајковита Црква Светог Василија Блаженог – симбол Москве, али и целе Русије. На Црвеном тргу налази се и Лењинов маузолеј, који је и данас, после толико времена и политичких промена, можда и најпосећенија туристичка атракција у граду.

Изнад Црвеног трга, са бочне стране, издижу се зидине Кремља, синоним за политички центар Русије. Велелепно утврђење практично је место на којем је Москва и основана 1147. године. Са овог места је Иван Грозни започео своју владавину, Наполеон посматрао како Москва гори, Лењин кројио диктатуру пролетеријата… Међу зидинама Кремља налазе се цркве, музеји и царске палате које су преживеле сва бурна времена.

Китај город, стари трговачки кварт кривудавих улица из 13. века, али и Арбат, пешачка зона попут наше Кнез Михаилове, праве су атракције Москве. У Арбату се налази и Пушкинова кућа, а ова позната улица у руској престоници врви од уличних свирача, жонглера, песника, сликара…

Чувени Бољшој театар незаобилазан је у граду, који је без обзира на то што је прошао кроз многе политичке промене, увек био центар европске културе. Какви су Руси ратници најбоље показује Музеј Бородинске битке (где се чувају успомене и на српске генерале у победи над Наполеоном), али у Москву вреди доћи и само због Третјаковске галерије, која оставља без даха и тоталног лаика за уметност.

Седам монументалних небодера пара московско небо својим неоготичким шиљцима и распоређени су тако да се виде из сваког дела града. Московљани их зову „седам сестара“, а Стаљин је наредио да их саграде како би се дочарала снага Совјетског Савеза. Свака од „седам сестара“ неодољиво подсећа на Емпајер стејт билдинг у Њујорку.

У Москви су данас ексклузивност и престиж високо рангирани. У ноћним клубовима и ресторанима се пије најбољи шампањац, а најскупља брендирана одећа је обавезна. Уместо харинге, Московљани су полудели за сушијем, па су ресторани са овим специјалитетом на сваком ћошку. За провод је и те како потребан дубок џеп. Једноставно, главни град Русије је међу најскупљим престоницама на свету! У централној зони, тешко да може да се попије еспресо за три евра, а чешће ћете ужитак у кафи или сјајном црном грузијском чају платити много више.

boljsoj-teatar

У граду се евидентно живи боље из године у годину. Стандард је по многим мерилима већ на нивоу западноевропских градова. Зато и не чуди што велики број људи из бивших совјетских република долази трбухом за крухом у главни град некада заједничке супердржаве.

Москва је данас уређена и веома чиста метропола, а свако ће се изненадити колико се нових и луксузних аутомобила котрља широким булеварима. И поред тога што је светска ауто-индустрија последњих година у кризи, Москва (а и цела Русија) је у врху по продаји нових возила. И то оних најскупљих. „Ладе“ и „москвичи“ све се реће виђају на московским улицама.

moskva-sitiЕкономски развој видљив је и у архитектури. Изграђен је „Москва сити“, пословни део града са облакодерима у стаклу, који подсећају на оне у Њујорку или Чикагу.

Пре путовања, није наодмет завршити кратак курс руског језика, с обзиром на то ћете ретко срести особу која говори енглески.

Гужве у Москви су неописиве. Где год да кренете колима у току дана, требаће вам најмање два до три сата. Није ни чудо, јер је регистровано неколико милиона аутомобила, а бензин дупло јефтинији него у Београду. Зато је најбоље користити метро. Не само да возови у свим правцима иду на сваких педесетак секунди, већ и станице представљају праве јединствене музеје, са великим бројем скулптура и слика из бурне руске историје.

ФРЕСКА СВЕТОГ САВЕ

После неколико деценија совјетске репресије, Руска православна црква доживљава велики препород. Рестаурација затворених и запуштених храмова данас је веома популарна у читавој земљи. У Русији постоји више од 23.000 активних цркава, за разлику од 1988. године када их је било само седам хиљада. Ипак, не би требало заборавити да је пре Октобарске револуције било двоструко више цркава него данас…

Храм Христа Спаситеља, који је Стаљин својевремено уништио, поново блиста над Москвом. У њему можете видети и имена војника који су погинули у борбама против Чечена деведесетих година прошлог века, али и купити и неки сувенир са ликом Владимира Путина.

Црква Василија Блаженог (из 16. века), која доминира Црвеним тргом данас више није активна, што је случај и са велелепним православних храмовима унутар зидина Кремља. У једној од тих цркава је и фреска Светог Саве и Светог Симеона, изнад којих је натпис – српски чудотворци.

Прави духовни центар налази се седамдесетак километара од престонице у манастирима Сергејовом посаду, где се такође налазе фреске српских светаца и докази о вековима старој повезаности српског и руског народа.

metro-stanica

ЗНАМЕНИТОСТИ

Уколико вам време и околности дозвољавају, требало би да посетите: Музеј Достојевског, државну робну кућу „Гум“ на Црвеном тргу, парк Горки уз реку Москву, Историјски музеј, кафе „Пушкин“, Музеј КГБ-а, али и да крстарите реком одакле се најбоље види велелепни споменик Петру Великом…

РУСКА ЗИМА

У Москви се смењује пет годишњих доба: пролеће, лето, јесен, зима и руска зима! И поред тога што може да буде екстремно хладно, поглед на романтични Црвени трг прекривен снегом, уз чашу вотке у руци, посебан је доживљај.

(Вечерње новости)