Прочитај ми чланак

Три начина да се наплатите кад агенција „затвори врата“ – али можда нећете добити

0

У удружењу за заштиту потрошача Ефектива за Б92.нет кажу да, у теорији, постоје три начина да повратите новац од туристичке агенције у случају да вам пропадне путовање, што је управо оно са чиме се велики број наших грађана недавно суочио након што је агенција "Моузенидис" отказала сва путовања до августа.

Наиме, према речима Дејана Гавриловића из тог удружења, у оваквим ситуацијама оштећени путници имају три опције за повраћај новца од уплаћених аранжмана.

Прва опција, она најбоља, подразумева договор између оштећеног путника и туристичке агенције који би потенцијално одговарао обема странама. Дакле, агенција и путник би направили договор у којем би агенција, у догледно време, путнику исплатила паре од аранжмана.

Следећа опција односи се на ситуацију када агенција настави са нормалним функционисањем али није у могућности или, пак, нема довољно новчаних средстава да исплати сваког појединачног путника. У том случају, истиче Гавриловић за Б92.нет, „следи тужба од стране оштећеног путника. Ово је потрошачки спор у којем оштећени потрошач не плаћа апсолутно ништа“.

Последња опција подразумева не баш идеалну идеалну ситуацију, јер се односи на претпоставку – шта ако агенција пропадне?

У том случају, како каже Гавриловић, свакако се иде на тужбу и тада се путници наплаћују од полисе осигурања ове туристичке агенције.

Гавриловић каже, према информацијама које су добили од појединих путника, да је агенција чија судбина данима брине многе српске туристе продала аранжмане за 2 милиона евра, док покриће има само за 350 хиљада евра.

То би, уколико је тачно, значило да ће сваки путник добити само шестину новца од уплаћеног аранжмана уколико се крене у процес наплате од полисе осигурања туристичке агенције, објашњава Гавриловић.

Дејан Гавриловић сматра и да је један од узрока због којих се јављају овакви проблеми то што лиценцу за пословање добијају многе агенције које то не би требало.

„Свака туристичка агенција чији радници имају ‘ташну, машну и лап-топ’ добије дозволу, односно, лиценцу за рад“, каже он додајући да је за функционисање туристичке агенције ипак неопходно новчано покриће у виду кеш депозита, некретнина или великих полиса осигурања. Тако би се, у оваквим ситуацијама, оштећеним туристима сигурно вратио новац.

У Ефективи кажу да се и даље надају да ће туристи успети да на се „мирни начин“ договоре са агенцијом јер би, уколико дође до наплаћивања преко полисе осигурања агенције, путници ризиковали да изгубе већи део свог новца.