Прочитај ми чланак

СУМЊИВО Судија из афере „кофер“ сада суди Дачићевом шефу кабинета

0

Судија Специјалног суда Данко Лаушевић, који је председник већа у процесу против Бранка Лазаревића, својевремено је донео ослобађајућу пресуду у случају познатом као "кофер".

dacic_sinhua

Судија Специјалног суда Данко Лаушевић, који је председник већа у процесу против Бранка Лазаревића, својевремено је донео ослобађајућу пресуду у случају познатом као „кофер“.

Веће судије Лаушевића донело је недавно решење у поступку против Бранка Лазаревића, оптуженог да је као шеф кабинета министра полиције Ивице Дачића одавао тајне клану Дарка Шарића, којим су прислушкивани разговори одбачени као докази. Занимљиво је јесте да је Лаушевић био и председник Већа београдског Вишег суда које је 21. маја 2010. ослободило бившег вицегуверенера Народне банке Србије Дејана Симића и бившег директора СПС-а Владимира Заграђанина оптужби за примање и давање мита у случају „кофер“. Ту пресуду је фебруара 2011. потврдио Апелациони суд у Београду

У поступку против Лазаревића, веће Лаушевића обацило је прислушкиване разговоре такође оптужених Родољуба Радуловића – Мише Банане, коме се суди са Шарићем и за кријумчарење кокаина, и Радована Штрпца, коме се суди и за прање новца клана. У неприхваћеним доказима тако је Радуловићев разговор са Лазаревићем, па десет минута касније са Дачићем, па после два минута са Шарићем. У оптужници се не цитирају прислушкивани разговори, али се наводи да је Лазаревић сарадницима Шарића саопштавао шта предузима полиција, да су прислушкивани и да се против њих води поступак.

Уколико београдски Апелациони суд прихвати решење Већа судије Лаушевића, разговори ће остати тајни. Осим тога, с обзиром на то да је реч о кључним доказима, уколико Апелациони суд потврди ову одлуку, велике су шансе да ће Лазаревић бити ослобођен. Занимљиво је да су прислушкивани разговори Радуловића прихваћени као докази у поступку за кријумчарење кокаина, а Штрпчеви разговори су прихваћени у поступку за прање новца Шарићевог клана.

Иначе, у овом поступку тужилаштво или одбрана нису ни предложили Дачића као сведока, за разлику од поступка „кофер“ где је био позван као сведок. Симић и Заграђанин били су оптужени за узимање мита, ради враћања дозволе за рад Кредитно-експортној банци. Симић је ухапшен 11. јануара 2006, због сумње да је у свом стану у Београду примио мито од 100.000 евра. У стану је био Заграђанин, који је такође оптужен, а десетак минута пре хапшења стан је напустио Ивица Дачић, јер га је, како је рекао, на хитан састанак позвао тадашњи генерални секретар Владе Србије Дејан Михајлов.

Судија Лаушевић је образлажући ослобађајућу пресуду рекао да нема доказа да је Симић уопште узео новац.

– Недвосмислено је да је кофер са новцем унесен у његов стан, али нема доказа да га је он узео. У оптужници се спомиње извесно лице кога Симић ословљава са „поштовани“. Може се стећи утисак, по опису дела, да је „поштовани“ давао налоге Симићу шта да ради. Необично је да током истраге није откривен идентитет „поштованог“ – нагласио је судија Лаушевић.

Овај судија судио је у поступцима против Драгана Џајића и Звездана Терзића. Осудио је првостепено Младена Обрадовића, предводника ектремистичке групе Образ, на две године затвора због претњи приликом Параде поноса.

Уобичајена пракса у Вишем суду, у чијем саставу је и Специјални суд, јесте да се предмети додељују судијама по случајном узорку, односно кад стигну по списку судија. Председник суда или Посебног одељења имају право да у случају када је један судија преоптерећен предмет додели другом.

Дачић: Мени је нанета штета

Ивица Дачић је приликом сведочења у случају „кофер“ маја 2009. закључио да је њему нанета штета.

– И данас када неко хоће нешто да ми пребаци, онда помене ту аферу. Могао сам да имам озбиљне последице, између осталог и у СПС-у, чији сам председник. Јасно је да никако нисам умешан у тај случај – сведочио је Дачић, и нагласио да није знао шта је у коферу и да је био изненађен када је чуо да су Симић и Заграђанин ухапшени.