Прочитај ми чланак

Странци масовно долазе у Србију због ових 10 пута јефтинијих медицинских захвата

0

Због поправке зуба, уградње имплантата, повећања груди, смањења носа, липосукције, специјалистичких прегледа, па чак и порођаја, стране држављане не мрзи да долазе у Србију из свих земаља Западне Европе, и из Сједињених Америчких Држава (САД) и Канаде, а повод за овај масовни здравствени туризам су пре свега ниске цене, али и висок квалитет услуга.

У приватним здравственим установама у Србији, које сваке године привлаче хиљаде странаца, цене услуга су више него дупло јефтиније него на Западу. Иако су у Турској, Пољској, па и Бугарској чак и ниже цене него код нас, “Западњаци” ипак више верују српским лекарима, хирурзима и стоматолозима.

У Србију странци, али и српски држављани који живе у иностранству, долазе најчешће због стоматолошких интервенција, пластичне и реконструктивне хирургије, специјалистичких прегледа, највише код офталмолога, потом лечења матичним ћелијама, али и због комфорног порођаја по ниској цени у луксузним приватним апартманима.

“У Србију су пре пандемије, али и сада када је ковид спласнуо, странкиње долазиле да се породе. Код нас у приватној клиници добију квалитетну услугу, луксузни смештај, све као у приватним болницама на Западу, али по знатно нижим ценама него тамо. Имала сам пацијенте који су Американци, и пре порођаја би дошли у Србију, провели овде неколико месеци и онда се породили код нас у приватној болници. Сада имамо највише страних трудница из Русије и Украјине, али то је стицај околности”, прича проф. др Снежана Ракић, специјалиста гинекологије и акушерства.

У Сједињеним Државама порођај кошта око 20.000 долара, док је у најсавременијој приватној клиници у Београду око 3.000 евра.

Странцима, на Западу, је међутим најскупљи одлазак код зубара, па се зато неретко одлучују да све стоматолошке захвате обаве у Србији.

“Међу нашим пацијентима су Швеђани, Италијани, Немци, Британци, чак и амерички држављани. Такође има доста наших људи, који живе у иностранству, али и даље долазе овде код зубара. За нас се одлучују пре свега због цена, јер је огромна разлика, а материјал који користимо је исти као на Западу. Међутим, ми смо јефтина радна снага, па цене морају бити ниже. У Америци је најјефтинија стоматолошка интервенција 500 до преко 1.000 долара, док је лечење канала, операције и слично по неколико хиљада, а овде је дупло јефтиније. У Швајцарској је цена чишћења канала 1.000 франака, док су Британци најскупљи, тамо је до пре неколико година само обичан стоматолошки преглед износио чак 140 фунти”, прича Александар Поповић, стоматолог из Београда.

Највише “здравствених туриста” ипак имају српски естетски хирурзи, код којих страни држављани чине око 80 одсто пацијената.

“Имамо пацијенте из Аустрије, Немачке, Италије, Америке, они чине 80 одсто. Највише се руководе ценама, али и квалитетом услуге. За нас сазнају углавном преко препоруке, али и путем Гугла и такозваних оцена и звездица, што је данас веома битно. Најчешће долазе да раде груди, нос и стомак. Затезање коже и липосукција су најпопуларнији захвати, а наше цене су више него дупло јефтиније у односу на колеге са Запада, док су материјали исти, међутим код нас је мања цена рада”, објашњава др Игор Маљковић, пластични и реконструктивни хирург из Београда.

Он наглашава да је битан квалитет услуге, јер још ниже цене у односу на Србију имају Турска, Пољска и Бугарска, али људи са Запада ипак долазе код нас.

“Бугари имају ниску цену хирургије, али немају добру понуду, у медицинском туризму се нису баш прославили. Наши људи иду у Труску јер им је јефтиније него овде, а странци са Запада долазе код нас, јер њима цене у Турској сигурно звуче сумњиво. Жене су најчешћи пацијенти. Недавно ми се најавила пацијенткиња из Британије, којој сам радио груди, а сад жели да оперише нос. Она је међутим црне боје коже, афричког порекла, а рођена је у Лондону. Захват на њиховом лицу се потпуно разликује од онога на лицу белих људи, јер им је нос потпуно другачије конструкције. Имају шире ноздрве, другачије хрскавице, али она жели сад да има нос као белкиња, издужен и шпицаст. То може да изгледа лепо, али је доста компликована операција”, каже др Маљковић.

Наиме, у Србији једна ботокс апликација наплаћује се 250 евра, док је у Аустрији 450. Операција носа у Немачкој је 15.000, а код нас је до 5.000 евра. Увећање усана хијалуронским филерима је најчешће од 200 евра по милилитру, до 270 евра за полутрајни филер, ботокс третмани за уклањање бора са чела и око очију су 300 евра, подмлађивање и уклањање бора хијелуронским филером је од 235 евра по милилитру, уклањање младежа, тетоважа, ожиљака је од 180 евра па навише, корекција положаја ушију од 550 до 750 евра. Липосукција стомака је од 1.500 до 2.000 и 3.000 евра, бутине до 4.000 евра, а повећање пениса од 2.500 до 4.000 евра.

За пацијенте који су страни држављани у Србији постоје и агенције које организују здравствени туризам, па тако по одређеној цени ови туристи добију медицинску услугу, смештај у апартманима са 5 звездица, трансфер од аеродрома до апартмана и клинике и назад, као и факултативне обиласке Београда, посете најбољим ресторанима, уколико пацијенти то желе.