Прочитај ми чланак

ШТА КАДА ВАМ НЕВРЕМЕ УПРОПАСТИ ЛЕТОВАЊЕ На повратак новца не рачунајте, али …

0

Овогодишња туристичка сезона остаће упамћена и по јаком невремену које је за мање од пола сата уништило најпопуларнија грчка летовалишта на Халкидикију и многим туристима упропастило одмор.Међу повређенима је било и држављана Србије, али су они имали и материјалну штету и друге нелагодности због кише и ураганског ветра. У таквим ситуацијама кривица најчешће падне на туристичке агенције, међутим, осим добре воље да помогну својим путницима да буду безбедни агенције нису у обавези да враћају новац.То су потврдили и Националној асоцијацији туристичких агенција (Yута), а директор Александар Сеничић рекао је да нема потребе отказивати путовања. Напоменуо је да агенције нису у обавези да врате новац онима који одустану од летовања. - Агенције могу да помогну у померању термина ако за то постоји могућност - додао је Сеничић.

У туристичким агенцијама потврђују за „Блиц“ да у ситуацијама временских непогода, терористичких напада или било чега што је ван њиховог утицаја не сносе одговорност нити надокнађују штету. У случају ако је невреме или било шта друго оштетило објекат у коме је туриста смештен, то је опет ван домета рада агенције.- Менаџмент хотела или власници су ти који треба да реше такву ситуацију. Рецимо, пало је дрво, разбило прозоре, дошло је до неког квара… власник смештаја треба да обезбеди другу собу. У случају да не може да је обезбеди, а то се ретко дешава, треба да врати новац – кажу у једној агенцији за „Блиц“.

Фото www.grckainfo.com / AP Photo

Међутим, ако је аранжман плаћен агенцији и ако је дошло до огромне штете, а власник није у могућности да замени смештај и не жели да врати новац, а туристима је у потпуности упропашћен боравак, онда путник има право да се обрати агенцији за помоћ.У агенцијама саветују путнике да осигурају путовања, како би смањили могућу штету. Постоји осигурање од отказа путовања, које кошта два одсто и омогућава поврат новца у случају болести или смртног случаја. Веома је важно и путно осигурање, које обезбеђује здравствену заштиту.- Као неоходна медицинска помоћ сматрају се амбулантно лечење, лекови и завоји, санитетски материјали (гипс, завој и друго), затим радиотерапија, РТГ дијагнистика, болничко лечење, трошкови превоза Хитне помоћи, упућивања у клинике, операције због акутних болести, стоматолошке услуге ако су у питању акутне зубобоље – кажу у једној осигуравајућој кући.

Када је помоћ на путу у питању, осигураник има 24-сатну помоћ, као и покриће трошкова у случају да се нађе у невољи. Покривају се кварови на возилу, и то ако је у питању механичка, електрична или електронска грешка, оштећења услед саобраћајне незгоде, пада или удара предмета, пожара, поплаве, олује или града.

Ако вам је невреме оштетило возило, стручњаци откривају како можете до одштете и без каска.

– Покривена је услуга вуче до оближњег мајстора, смештај до краја поправке, повратак, аутобуска или возна карта ако је тотална штета на возилу – кажу у осигурању.Боле их зуби у Србији, а поправљају их у ГрчкојЈедан туристички радник каже за „Блиц“ да нажалост има путника који су хтели здравствено путно осигурање да искористе за поправку зуба.- Осигуравајуће куће наглашавају да исплаћују накнаду за актуну зубобољу или болести, а не хронична обољења. Замислите, боле их целе године зуби и онда за 10 евра хоће да се реше болова и од наших осигурања хоће да наплате услугу грчких стоматолога.