Прочитај ми чланак

ШТА ЈЕ ТАЧНО ДОГОВОРЕНО Многи фриленсери незадовољни: Најављују нове протесте

0

После шест месеци борбе, радници на интернету постигли су договор са Владом Србије. Договорено је да се неопорезиви трошкови са 43 подигну на 50 одсто, као и да они који зарађују до 570 евра - не плаћају порез. То су синоћ саопштили и Влада Србије и главни преговарач. А да ли је договор заиста постигнут - зависи кога у Удружењу радника на интернету питате. Они који су незадовољни договореним, најављују наставак протеста већ за викенд.

Држава их је најпре разљутила, а потом и натерала да изађу на улице, најавом да ће бити опорезовани по условима који су за њих неприхватљиви. Месецима су радници на интернету протестовали, а неко време и камповали испред Скупштине Србије.

Printscreen

Иако је деловало да излаза из „компликоване“ ситуације нема, као гром из ведра неба је стигла вест – фриленсери постигли договор са представницима Владе.

Преговарач Удружења радника на интернету Миран Погачар изнео је детаље договора.

– Договорено је да се повећају нормирани трошкови са 43 на 50 посто да буде 32.000 неопорезиви износ што значи да неко ко је зарађивао до 570 евра неће морати да плати ништа уназад, неко ко је зарађивао до 1.000 евра ће морати да плати 13 одсто, неко ко је зарађивао 2.000 мораће 20 посто од тог износа да плати, што значи да су допиноси ефективно отписани, а да је само остао порез да се плати – објаснио је Погачар.

И док главни представник Удружења радника на интернету уврева да је договор постигнут, поједини чланови поручују – продали сте нас.

То што је Погачар прихватио је у потпуној супротности од свега онога зашта се удружење залагало, тврди Владимир Илић из Удружења радника на интернету.

– Више од 90 посто људи не да није незадовљно, него је бесно, тако да су суштински од оне поруке – ‘Тражили сте бес, добићете бес’ – заправо је испало обрнуто, руководство Удружења радника на интернету изазвало је бес својих чланова – каже Илић за Н1.

И сам Погачар признаје да није у потпуности задовољан договором.

– Али не ради се о томе, већ да имамо државу какву имамо, знамо какву државу имамо, да знамо ко је иза преговарачког стола, ако узмете пример било којих других преговора, ако сагледате да је неко умањио дуг од 80 посто до ништа или 10, 20 посто, онда ћете разумети каква је ситуација и шта се урадило – истиче Погачар.

А о судбини фриленсера није се разматрало у згради Владе, већ у кафићу. Миран Погачар каже да га је телефоном позвао саветник премијерке – Младен Башић и изашао с понудом, коју је, како тврди, чуло око 40 фриленсера, и који су за тако нешто дали зелено светло.

– Није било никаквих преговора две особе или једне особе, преко телефона човек нас је позвао и тако смо разговарали, гледали шта може да се уради, који амандмани могу да се измене у предлогу Владе који је већ раније донесен, дакле преко телефона, није ништа било договарано у Влади, већ је тамо било буквално састављање саопштења за медије, ништа друго – објашњава Погачар.

Но, протеста ће дефинитивно бити у суботу испред Владе Србије, поручује Владимир Илић.

– То могу да вам потврдим готово 100 посто, тако да видећете колико је људи задовољно, ја бих захтевао директне преговоре са председником Алексанром Вучићем, пошто се зна ко одлучује о било чему у овој земљи – констатује Илић.

И док се чланови удружења не усагласе, министар финансија Синиша Мали им поручује да се отвара простор за другачије дефинисање статуса фриленсера кроз нови закон о флексибилним облицима рада који тек треба да се направи. Међутим, остаје непознато када ће најава министра бити и реализована.