Прочитај ми чланак

Фриленсери, ово морате да прочитате и неће вам се допасти

0

Српски фриленсери хватају се за главу због решења којима их последњих дана засипа Пореска управа и тражи ретроактивну уплату пореза и доприноса за 2017. годину. Како за Нова.рс објашњава порески саветник Ђерђ Пап, рок застаревања пореза је пет година, па је зато пореска управа кренула у инвазију на фриленсере.

Међутим, доприноси никада не застаревају, а фриленсери ће морати да плате и доприносе за здравствено осигурање, иако ретроактивно неће моћи да користе ову врсту осигурања. Како би се овај по фриленсере огроман проблем и финансиски трошак избегао, они су тражили хитан састанак са Министарством финансија и Пореском управом, како би дошли до решења које је прихватљиво и за државу, али и за фриленсере.

Први износ пореза доспева на наплату 17. фебруара 2023. године, а као проблем фриленсери истичу плаћање доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, као и за здравствено, које ретроактивно неће моћи да искористе.

Потпредседник Управног одбора Удружења пореских саветника Србије Ђерђ Пап објашњава да се разликују две врсте застарелости – застарелост пореза и доприноса.

„Застарелост утврђивања пореза наступа пет година по истеку године када је порез утврђен. У пракси то значи да, ако је неко имао приход првог октобра 2018. године, рок застарелости рачуна се од првог јануара 2019, што значи да обавеза за плаћање истиче 31.12. 2023“, објашњава Пап.

Саговорник такође додаје да ово није крај, те да рок поново почиње да тече ако Пореска предузме одређене мере у циљу утврђивања пореза. Тада рок поново почиње да тече, али не може да траје дуже од 10 година од када је рок застарелости првобитно почео да тече, што је, у примеру који је дао наш саговорник, први јануар 2019. године. Међутим, ситуација је потпуно другачија са доприносима.

Како Пап објашњава, застарелост утврђивања доприноса не постоји.

Иначе, дуг који утврди Пореска управа инфлуенсери ће плаћати у 120 месечних рата, односно 10 година, а камата се не обрачунава.

Имају ли фриленсери разлог за незадовољство?

Оно што се фриленсерима заправо није допало је плаћање доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, али и здравствено, које ретроактивно неће моћи да користе. Међутим, наш саговорник истиче да фриленсери, у овом случају, немају разлог за жалбу.

„Када сте последњи пут били у државној болници? Ја, на пример, пре једно 15 година, али и даље плаћам доприносе за здравствено осигурање. Оно се не плаћа на основу тога да ли га ви користите, да ли одлазите у државну болницу, већ га једноставно плаћа сваки грађанин који остварује приходе“, каже Пап.

„Да су плаћали тада, фриленсери не би имали право на здравствено осигурање, што наравно није у реду и проблематично је, али то су прописи“, додаје наш саговорник.

Он подсећа да се порез за фриленсере регулисао, а они ће од првог јануара 2023. године порез плаћати по једном од два модела, који ће сами бирати у складу са месечним примањима.

Подсећамо, Скупштина је недавно усвојила измене Закона о порезу на доходак грађана. Захваљући изменама, фриленсери ће порез и доприносе да плаћају квартално. Постојаће две опције опорезивања, које ће фриленсери моћи да одаберу на крају сваког квартала, у завиности од зараде коју остваре.

Тако је један модел исплативији за фриленсере који зарађују до 51.300 динара месечно, а други за оне који зарађују више.