Прочитај ми чланак

Српска срамота: Док деца умиру, држава финансира промену пола!

0

Шта је остало од државе Србије можда најбоље показује вест да ће ускоро 12 особа са новцем из државног буџета да плати промену пола!

Док влада права несташица лекова у Србији, а деца умиру, јер родитељи немају новца за папрене операције у иностранству, наша држава је одлучила да о трошку осигурања помогне „заробљенима у туђем телу“!?

У исто време када се због „финансијских проблема“ затварају народне кухиње по целој земљи и даље је на снази порез за беби опрему. Ипак, промена пола, по свему судећи, је приоритетан проблем у Србији…

Јoш нико из Србије није променио пол о трошку осигурања, иако су „заробљени у туђем телу“ то право, изменом Закона о здравственом осигурању, добили још пре годину дана. Са операцијама је требало да се почне од ове године, али засад је само формирана комисија која ће одлучивати ко ће моћи да се оперише и које трошкове ће РФЗО да покрива. Најављује се да би први од 12 пацијената који су већ припремљени за захват могли да уђу у операциону салу у септембру, али то још није дефинитивно.

У плану је да се годишње ради 8 до 10 промена пола о трошку осигурања, а процене су да ће за овај захват у наредне три године бити припремљено педесетак пацијената. Још се, међутим, не зна да ли ће се из касе здравственог осигурања финансирати комплетни трошкови – од разговора са психијатрима до хормонске терапије и естетске хиругије. Помиње се могућност да РФЗО, ипак, плати само 65 одсто трошкова промене пола.

– Стручна комисија у којој су два психијатра, три хирурга, два ендокринолога и правник, предложиће да РФЗО покрива трошкове припреме и саме операције, а да трошкове накнадних естетских захвата сносе сами пацијенти – каже за „Новости“ професор др Александар Милошевић, члан Комисије за промену пола и директор КБЦ „Звездара“. – То није велики трошак за Фонд, јер би једна промена пола коштала око 250.000 динара, али се, ипак, мора узети у обзир да је здравство у финансијској кризи.

У комисији очекују да РФЗО препоручи установе које могу да раде ове захвате. КБЦ „Звездара“ је званично већ тражила одобрење Министарства здравља. Овде су, иначе, досад оперисани и држављани Србије, и странци, али о свом трошку. Промена пола, за коју Србија има један од најбољих тимова у Европи, ради се и у ГАК „Народни фронт“, а неколико захвата је изведено и у КБЦ „Др Драгиша Мишовић“.

Од 1989. године, када је професор Саво Перовић извео први овакав захват у Србији, до сада, пол је променило око 200 становника Србије. Лекари кажу да су раније чешће биле трансформације из мушког у женски пол, али да је сада уједначено.

На операције пола у Србију, што због наших стручњака, што због вишеструко нижих трошкова захвата долазе и странци. У центрима за урогениталну хирургију „Новостима“ је у петак речено да се годишње оперише између 10 и 15 странаца, а досад је пол у Србији променило укупно стотинак људи из Француске, Русије, САД, Аустралије. Они код нас промену пола плаћају од 2.000 до 7.000 евра, а овакви захвати у САД коштају од 15.000 до 50.000 долара.

НАЈСТАРИЈИ ИМАО 50 ГОДИНА

Промена пола о трошку државе моћи ће да се ради само из медицинских разлога, односно код пацијената за које се установи да имају поремећај родног идентитета или Хари-Бенџаминов синдром. Припрема за операцију може да траје и по годину-две. За то време пацијент иде код психијатра, а бар шест месеци прима хормонску терапију. Најстарији оперисани пацијент из Србије у време захвата имао је 50 година, а у последње време највећи број пацијената има између 18 и 30 година.

(Србин.инфо, новости)