Прочитај ми чланак

Србима прети нестанак

0

У историји важи за нормалну појаву да поједини народи нестају. Не могу да пронађу своје место у датом свету, беже у затвореност и нестају“, казала је Перовићева

Нови Сад- Историчарка Латинка Перовић оценила је да је Србија „прокоцкала“ своју европскиу шансу и додала да овом народу прети нестанак.

„Не смемо да будемо наивни. У историји важи за нормалну појаву да поједини народи нестају. Не могу да пронађу своје место у датом свету, беже у затвореност и нестају“, казала је Перовићева.

Оценила је да је дух паланке доживео свој прави тријумф у Србији, а држава је у великој мери „варваризована и запуштена“ и додала да би за регенерацију био потребан огроман напор који сами не можемо учинити.

„Мислим да су шансе минималне, али мора да постоји напор, пре свега интелектуални напор који жели да да одговор на питање које звучи једноставно – где смо то ми. И само после тога можемо да поставимо питање како смо стигли довде и како можемо да се избавимо одавде“, казала је Латинка Перовић.

Према њеним речима, најтужније је што млада генерација данас већ не види своју будућност у Србији и стреми да завршетком школовања што пре оде одавде.

Оценила је да Србија, сем прикључења Европској унији, нема другу могућност. „Европа има својих проблема, али никада раније оволику шансу још није дала Балкану. Ту шансу, ако цео Балкан и није, Србија је свакако прокоцкала“, казала је Латинка Перовић.

Она је оценила да се у Србији нису десиле политичке промене након избора у мају месецу, већ су само измењене личности на власти, које свој политички легитимитет, слично својим претходницима, граде на доказивању да је претходна власт била потпуно катастрофална.

„Сви анализу почињу код мандата претходне владе, о ратовима нико не говори, а који су увелико умањили и материјалне и људске ресурсе државе“, казала је Латинка Перовић, у интервјуу за новосадски Мађар со.

Латинка Перовић је крајем шездесетих и почетком седамдесетих била висока функционерка Савеза комуниста Србије. Године 1972. смењена је због својих претерано либералних ставова, у обрачуну Јосипа Броза Тита са тадашњим „либералима“ у Савезу комуниста. После тога се никада више није вратила у политику.

 

(Бета)