Прочитај ми чланак

Србији прети потоп!

0

poplava srbija

Зима није била да се смрзнеш, али ће Србију захватити пролеће да се поплавиш! „Accuweather“, један од најпознатијих метеоролошких сервиса на свету, упозорио је на висок ризик од поплава на подручју централне Италије и Балкана, а наша земља наћи ће се у средишту ове црвене зоне.

Колико страха треба да изазову оваква предвиђања, зависи од тога коме верујете. Јер држава, која и даље захухтало ради на санацији штете од мајских поплава, уверава да су системи за одбрану од ове непогоде сада спремнији за евентуалну нову катаклизму, а они који су и прошле године критиковали начин брањења људи и имовине, данас су још већи песимисти.

Један од њих је командант Штаба за ванредне ситуације Војводине Горан Јешић тврди да је ситуација „драматично гора“ него прошле године.

– За ових скоро годину дана нисмо се нимало опаметили. Иако се у Војводини и остатку Србије примењују другачији системи обране од поплава, генерално гледано, угрожени смо. Само погледајте ко нас на терену брани од поплава. То су водопривредна друштва која су још у друштвеном статусу. Било је покушаја да се приватизују, али ништа није урађено. То је само један сегмент, али и кад посматрате све остало, морате да закључите да је ситуација драматично гора – оцењује Јешић.

С друге стране, директор Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Марко Благојевић тврди да би Србија свакако спремнија дочекала евентуалне поплаве, иако признаје да се после мајске непогоде није улагало у превенцију.

– Влада је одлучила да у овој обнови приоритет буду људи и њихови домови, али од половине марта креће се са имплементацијом програма превенције од поплава.

Обезбеђено је 50 милиона евра управо за ту сврху. Приоритет је изградња система мапирања поплава, предвиђања плављења и раног упозоравања, изградња нових објеката за заштиту од поплава и дренажних система, изградња нових црпних станица, набавка нових мобилних система за заштиту од полава…

Објекти за заштиту од поплава, који су у мају оштећени или уништени, не само да су враћени у пређашње стање него су ојачани и бољи него што су били. Свакако смо спремнији за могуће нове поплаве – наглашава Благојевић.

Пузовић и Илић се нису дозвали памети

Могућност да нас задесе велике поплаве био би деликатан тест, посебно за директора „Србијавода“ Горана Пузовића, кога је премијер Александар Вучић током прошлогодишњих кризних састајања најчешће прозивао. Да ли би за нову ванредну ситуацију био спремнији, јуче није могао да одговори.

– Молим вас да се чујемо од понедељка. Управо сам слетео после 24 сати путовања. Једва стојим на ногама и нисам у стању да сад причам о прогнозама и поплавама – рекао нам је Пузовић.

С дуге стране, министар за ванредне ситуације Велимир Илић, који се није дао видети током прошлогодишњих ужасних поплава, није се јуче одазивао на позиве, као и на званично упућен захтев за одговор на питање колико је Србија спремна за наступајуће непогоде.

 

Извор: Ало