Прочитај ми чланак

Србија затворена, браћа Вучић отварају ресторан за дизајнера

0

Да у Србији закон није исти за све, и да су поједини грађани, углавном они блиски власти, "једнакији" у односу на друге, доказала је и недавна посета светски познатог дизајнера Филипа Плејна Београду. Док је Србија "под кључем" у циљу сузбијања пандемије коронавируса, за немачког дизајнера који јој дође у посету, то очигледно не важи. Наиме, Плејн је током боравка у Београду посетио и ресторан "Салон 1905", који се налази у згради Београдске задруге у Савамали, упркос јасним мерама забране Кризног штаба. Рад овог ресторана повезује се са врховима власти, али и са братом председника Србије, Андрејем Вучићем.

Крајем марта ове године, тачније, 22. марта 2021. године, Филип Плејн, познати светски модни дизајнер, састао се у Београду са председником Србије Александром Вучићем. Плејн је на свом Инстаграм профилу тада поделио фотографију са Вучићем, а у опису је истакао да је узбуђен што почиње да послује у Србији.


Током тог дана, Плејн је неколико пута објавио низ фотографија на Инстаграму, приказујући својим пратиоцима да се налази у ресторану “Салон 1905” у Савамали, који је у том тренутку био отворен, упркос јасним мерама прописаним од стране Кризног штаба, који наводе да угоститељски објекти имају забрану рада ради сузбијања пандемије коронавируса.

Занимљива је пак чињеница да на сајту “www.салон1905.рс” могу да се нађу прелепе фотографије, јеловник са ценама и формулар за резервације, али не и имена власника ресторана.

Према неким написима, наводно, иза “ресторана с јединственом концепцијом“ налазе се извесни Никола Наранчић и Павле Фарчић. Тај двојац је 2014. у Земуну отворио “Салон 5“ с врло сличним ентеријером. Но, њихов пословни успех споран је утолико што се не зна како су и под којим условима добили дозволу да отворе ресторан у легату који је, како се раније писало у медијима, под заштитом Завода за заштиту споменика културе. Није познато ни ко им је тај простор дао у закуп, Град Београд или компанија “Belgrade Waterfront“.

Сто метара десно од “Салона 1905“, налази се Херцеговачка улица, коју су својевремено људи под фантомкама, а, подједнако удаљена, с леве стране налази се “Саванова“, такође луксузан ресторан, који је привремену дозволу добио као “промотивни штанд“. Власника “Саванове“, Бранислава Ђурђевића, медији представљају као “најбољег пријатеља Андреја Вучића“.

Како је “БИРН” раније писао, зкључком од 9. новембра 2016. године, Влада Србије одлучила је да зграду Геозавода у Савамали, где се налази ресторан, уступи на коришћење без накнаде “ради обављања делатности промоције пројекта Београд на води“, као и “у друге сврхе потребне за пословање друштва“.

У документу који је “БИРН” добио од Дирекције за имовину Републике Србије на основу Закона о приступу информацијама од јавног значаја, нема образложења одлуке по којој се више од 6.000 квадрата јавне својине даје без накнаде једном приватном предузећу, у којем Република Србија нема управљачка права, јер је оно у већинском власништву фирме из Уједињених арапских емирата “Еагле Хилс“ преко предузећа “Belgrade Waterfront Capital Investment LLC”..

Пореска управа проверавала рад кафане у Геозаводу

Пореска управа проследила је Сектору контроле на проверу информације о могућим незаконитостима у пословању ресторана Салон 1905 који ради у згради Београдске задруге у Савамали, писао је “БИРН” почетком 2017. године.

БИРН је годину дана раније, тачније 2016. године објавио три текста са налазима истраживања о условима под којима арапско-српско предузеће “Београд на води” користи зграду Београдске задруге, познате и као зграда Геозавода, која је у јавној својини Републике Србије.

Утврдили су, између осталог, да у тој згради ради ресторан Салон 1905, упркос тада важећем Уговору о закупу између Дирекције за имовину и “Београда на води”, и Закону о јавној својини који забрањују да закупац закупљени простор и његове делове, даје у подзакуп трећем лицу.

Да би утврдили да је у поменутом споменику културе ресторан заиста отворен, новинари БИРН-а су тада посетили Салон 1905, који се налази у згради Београдске задруге у Карађорђевој 48. За пружену услугу издат им је фискални рачун, из којег се могло видети да фискална каса није регистрована на адреси на којој се налази ресторан. Наиме, фискални рачун се водио на предузеће “о5 ЦО” доо, са адресом Авијатичарски трг 5, Земун. Више о томе можете читати на сајту “БИРН-а”.