Прочитај ми чланак

СРБИЈА ПОД ВОДОМ: Ибар и Западна Морава нагло расту, Зајечар најкритичнији

0

poplava srbija80

Ванредна ситуација због поплава проглашена је у Куршумлији, Лучанима и Пожеги, рекао је начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић. Угрожен Зајечар.

„Најугроженија тачка у Србији тренутно је Зајечар, где је Бели Тимок око 13:30 пробио насип“, изјавио је за Б92 Предраг Марић. Он је навео и да је у Зајечару угрожено око 100 домаћинстава и да су екипе на путу ка овом граду како би спречиле већу штету.

ЕПС: Без струје 220 потрошача

ЕПС је саопштила да је предузела све мере како би се кварови на електро-мрежи у западној Србији што пре отклонили, да је максималан број екипа на терену и да је број оних који сада немају струју сведен на 220 потрошача са 15.000, колико их је било у четвртак.
ЕПС очекује да би до сутра сви корисници требало да добију струју.
Одговорност за останак потрошача без струје сноси ЕПС, изјавио је државни секретар Министарства енергетике, Дејан Новаковић.
Новаковић је рекао, након ванредног састанка Радне групе за праћење сигурности енергијом и енергентима, да је најкритичнија ситуација у општини Лучани и да ће, према уверавањима ЕПС, потрошачи у тој општини струју добити до краја дана.
Он је додао да тренутно у Србнији не ради и 67 трафостаница.

Тренутно је веома озбиљна ситуација и у Куршумлији, где су ангажоване додатне снаге Сектора за ванредне ситуације из Ниша, а тамо је упућена и Војска Србије. Људски животи нису угрожени, а чини се све да се заштити имовина људи“, рекао је Марић и додао да за сада нема масовних евакуација становништва.

Према његовим речима, ситуација у Лучанима је нешто боља него у Куршумлији, али и даље постоји опасност од већих поплава јер су за наредне дане најављене јаке падавине у том подручју.

„На свим овим местима су припадници сектора за ванредне ситуације из локалних средина и из Београда. Жандармерија је такодје у стању приправности и, наравно, Војска Србије на коју се ослањамо у оваквим ситуацијама“, рекао је Марић.

Додатну технику послао је и Руско-српски хуманитарни центар, која се користи у Прокупљу и Лучанима.

„Нема места опуштању током наредних тридесетак сати, то је сигурно. Киша пада, а видећемо и како ће се топљење снега одразити на
ситуацију“, рекао је Марић.

Он је са људима из Сектора и једним делом тима из Ниша и Бора одмах по примању вести, кренуо пут Зајечара, јер се тамо у наредним сатима, тек могу очекивати већи проблеми.

У Куршумлији вода и даље надире

У општини Куршумлија данас је проглашена ванредна ситуација због опасности од поплава. Како јавља репортер Б92, вода и даље надире, а тренутно су у прекиду и телефонске везе.

„Ситуација је веома тешка јер водостај ових река не јењава, већ је и даље у порасту и прети да угрози још већи број стамбених објеката у граду, али и у околним селима“, рекао је Радољуб Види,ћ предсденик општине.

Истовремено, због изливања реке Бањске код Куршумлијске Бање угрожено је шест сеоских домаћинстава, а пут до те бање је непроходан јер је прекривен водом.

У селу Рударе због изливања реке Косанице угрожено је шест сеоских домаћинстава.

Због изливања Жуте Реке угрожено је више мостова и стаза који воде до ђавоље Вароши, као и угоститељски објекти, рекао је Бети управник тог локалитета Радоје Степановић и додао да је због воде непроходан и коловоз.

Видић је рекао за агенцију Бета да су ноћас угрожена сва насеља у Куршумлији уз реку Топлицу.

Породица Лекић, чија је кућа најближа Топлици, била је најугроженија. Отац и два сина су покушали да изнесу ствари из подрума када је наишао велики талас који је носио гране и дрвеће и заглавио им врата на подруму. Вода је испунила подрум њима до врата, па су они тако провели више од 20 минута после чега су некако успели да изађу.

Предраг Марић је навео да су прошле ноћи имали више интервенција на црпљењу воде, пре свега у Рибници. Бележи се пораст водостаја Рибнице, Жичке и Јошаничке реке, а у питању је велика количина воде, која носи обалу и поткопава путеве.

Западна Морава и Ибар су такође у порасту, али су још увек у коритима. У Прокупљу смо имали интервенције у току ноћи, излиле су се Бањска и Луковска река у поља, а у прекиду је и пут за Луковску бању. У Топлици су две куће поплављене, а наши људи су ангазовани са једном машином да прокопају пут, навео је Марић.

Према његовим речима, на територији Лучана, јутрос је нешто боља ситуација, мало је водостај Бјелице почео да опада, али припаднике Сектора за ванредне ситуације, тамо тек очекује пуно посла око испумпавања воде.

Он је рекао да су упутили додатне снаге у људству и пумпе, а упућена је и једна мобилна брана из нишког Руско- српског центра за ванредене ситуације.

poplava srbijaig

„Милан Благојевић“ под водом

Председник општине Лучани Младомир Сретеновић синоћ је донео одлуку о проглашењу ванредне ситуације на територији те општине.

Сретеновић је изјавио Тањугу да је вода ушла у управну зграду и производне погоне предузећа „Милан Благојевић“ и то није могло бити спречено.

Како је казао, проблем су направиле подземне воде, а ниво Бјелице је учинио своје. Када су у питању оранице и села, ситуација је данас мало боља наго синоћ, будући да је Бјелица у благом опадању.

Сретеновић је додао да је на брани у Овчар бањи омогућен већи проток воде. Медјутим, не знамо шта ће бити када стигну воде са Златибора, из Дјетиње и Скрапежа.

Према његовоим речима, у селу Дјераћ, 12 породица је угрожено, а посредаством Црвеног крста допремељена им је помоћ. У горње драгачевским селима, ситуација је нешто боља и проходнија и куће тренутно нису угоржене, рекао је Сретеновић.

„Ово је велика опомена за нас, да врло брзо предуземемо све мере, да се овакве ситуације не би поновиле“, закључио је он.

poplava srbijaig.

Пожешка долина под водом

На подручју општине Пожега од јутрос је под водом хиљаду хектара у пожешкој долини, а угрожено је 50 домаћинстава која су сама почела евакуацију уз препоруку општине, изјавио је Тањугу председник општине Пожега Милован Мићовић.

“Мештани су се сами организовали да се из поплављеног подручја евакуишу људи, стока и механизација. Највише су угрожена села Лопаш, Милићево село, Пилатовићи, Гугаљ, Тучково, Јелен дол, Горобиље и Прилипац”, каже Мићовић.

У Златиборском округу још није нормализовано ни снабдевање електричном енергијом. Без струје је око 200 домаћинстава на подручју општине Бајина Башта и 20 кућа у ариљској општини, изјавио је Тањугу Душан Шуњеварић из ужичке Електродистрибуције.

poplava s1rbijaig.

Ибар порастао за један метар

Начелник штаба за ванредне ситуације у Краљеву Радојица Кочовић изјавио је данас да је водостај Ибра у порасту за један метар у односу на претходни дан и да су због обилних падавина затворени водоводи у Врњачкој Бањи и Ушћу.

Он је на конференцији за новинаре рекао да су водоводи у Врњачкој бањи и Ушћу затворени јер је дошло до замућења воде због обилних падавина и набујалих река.

„Воводово у Ушћу је затворен а тренутно је у току затварање водовода у Врњачкој Бањи јер је дошло до замућења воде за пиће која није више за употребу“, рекао је Кочовић.

Он је казао да је један од 14 рени бунара на Ибру којима се напаја Краљево водом за пиће превентивно затворен, а да је вода за пиће у Краљеву поптуно исправна.

Кочовић је рекао да ће се пратити водостај Ибра и навео да би могло бити великих проблема при изливању река уколико према најавама метеоролога, наредних дана дође до наглог отапања сенга са околних планина.

Он је казао да је водостај Рибнице која је јуче оштетила пут Краљево-Гоч због чега се саобраћај одвија преко Врњачке Бање опао за један метар, али да су и даље угрожена околна домаћинства.

„Деца која се налазе у одмаралишту на Гочу сасвим су безбедна и вратиће се у понедељак алтернативним путем преко Врњачке Бање“, рекао је Кочовић.

Градоначелник Краљева и командант штаба за ванредне ситуације Драган Јовановић казао је на истој конференцији за новинаре да је дошло до одрона на Ибарској магистрали у Богутовцу, али да је пут проходан за саобраћај.

(Б92)