• Почетна
  • ДРУШТВО
  • СРБИ СЛАВЕ ДАН ПРИМИРЈА: Ево зашто МОРАМО сви да прославимо државни празник и шта данас треба да се ради!
Прочитај ми чланак

СРБИ СЛАВЕ ДАН ПРИМИРЈА: Ево зашто МОРАМО сви да прославимо државни празник и шта данас треба да се ради!

0

Prvi-svetski-rat-Dan-Primirja-620x350

На данашњи дан 11. новембра 1918. године, Немачка је капитулирала, те се у Србији и Европи овај дан обележава као Дан примирја у Првом светском рату. Тог дана у Француској, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, потписано је примирје. Оно је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године. Данас људи на реверу треба да окаче симбол овог празника и да се сећају свих жртава у Првом светском рату.

У Србији је ово релативно нов празник, јер се слави од 2012. године, мада се пре тога од 2005. године у основним и средњим школама, тог дана, први час посвећивао Дану примирја.

Обичај је да се у недељи која претходи празнику носи амблем – цвет Наталијине рамонде, иначе угоржене врсте цвећа у Србији. С обзиром на то да се овај цвет у ботаници назива и Фениксом, са разлогом је на амблему, као симбол српске војске у Првом светском рату, која се попут Феникса подигла и успела заједно са савезницима да победи непријатеље. Изнад цвета, у амблему се налази и мотив траке Албанске споменице.
Дан примирја у Србији је државни празник, уједно је и нерадни дан.

Током Првог светског рата страдало је преко 15 милиона људи. Свој живот је дало 1,1 милион Срба, а још толико их је било рањено.

Извор: Телеграф