Прочитај ми чланак

СРБИ НЕ ЗНАЈУ ДА ВОЗЕ: Да ли је у Србији могуће држати безбедно одстојање?

0

У петак се у преподневним сатима на мосту Газела догодио још један у низу ланчаних судара, какви нису реткост на деоници аутопута кроз Београд.

Фото: Н.С.

Фото: Н.С.

На сву срећу, инцидент је прошао без озбиљнијих последица по путнике у возилима. До оваквих судара углавном долази због неприлагођене брзине кретања возила и непридржавања правила о безбедном одстојању.

Сајт Половни аутомобили истраживао је да ли је у Србији заиста могуће држати безбедну дистанцу у саобраћају.

Пратите ауто испред себе, он изненада кочи свом силином, кочите и ви, али ударац је неизбежан. Шкрипе гуме и трас!!! Пукоше браници и фарови, искриви се хауба… Излазите ви да се обрачунате с њим, излази он да се обрачуна с вама. A ко је у ствари крив?

Aко сте савестан возач, сигурно сте приметили да уколико оставите довољно простора до возила испред вас како бисте могли безбедно да се зауставите у случају да оно изненада закочи, обавезно ће вас неко претећи и убацити се у тај простор.

Пошто сте ви савестан возач, успоравате како бисте поново направили безбедну дистанцу у односу на „уљеза“, али након неколико секунди ситуација се понавља – и у тај простор улеће нови „убацивач“. Колико год да сте савесни, уколико вам се овакве ситуације дешавају свакодневно, временом ћете схватити да просто нема сврхе држати безбедно одстојање…

Ма колико да се ви повлачите, да се тако изразимо, увек ће вам неко „блицати“ да пожурите или ће вас претицати и узурпирати тај слободан простор. Иначе, казна за возача који не вози на безбедном одстојању је 5.000 динара.

Колико ми је метара потребно да бих се зауставио?

Прво једна занимљивост – уколико се крећете брзином од 60 км/х, у једној секунди пређете скоро 17 метара.

10 км/х = 2,8 м/с
20 км/х = 5,5 м/с
30 км/х = 8,3 м/с
40 км/х = 11,1 м/с
50 км/х = 13,9 м/с
60 км/х = 16,7 м/с
70 км/х = 19,4 м/с
80 км/х = 22,2 м/с
90 км/х = 25 м/с
100 км/х = 27,8 м/с

Aко аутомобил испред вас изненада укочи, а ви нисте одреаговали истог тренутка, у само једној секунди ћете прећи тих 17 метара, а затим остаје питање за колико ћете успети да се зауставите и хоћете ли уопште успети пре него што га ударите. Подсетимо се – аутомобили као што су Голф/Aстра/Мегане/308 дуги су око 4,3 метра. Дакле, при брзини од 60 км/х за секунду прошишате поред 4 Голфа паркирана један иза другог.

Неки аутомобили имају боље, неки лошије кочнице, а њихово заустављање драматично зависи и од стања кочних плочица, квалитета и стања гума и амортизера (тако је, амортизери играју велику улогу при оштром кочењу, нарочито на лошем путу). Још када у целу причу убацимо кишу или снег, као и људски фактор – односно, колико је возачу потребно да схвати да ауто испред њега оштро кочи, како би и он почео да кочи, ствари се додатно компликују. Хоће ли возач уопште притиснути папучицу кочнице довољном снагом да би искористио пун потенцијал својих кочница, или неће то учинити у страху од блокирања точкова и проклизавања…

Подаци о путу кочења до потпуног заустављања значајно се разликују у зависности од извора. На пример, специјализовани ауто-часописи кажу да многи нови аутомобили закоче од 100 км/х до 0 км/х за око 40 метара. Са друге стране, бројне светске организације које се баве унапређењем безбедности у саобраћају процењују да је просечном аутомобилу потребно 50, 60 или више метара (наглашавамо – без утицаја такозваног људског фактора) за исту радњу.

Како одредити безбедну дистанцу?

Можете да користите правило „две секунде“, без обзира којом брзином се крећете. Примењује се тако што, на пример, одаберете неки објекат поред пута и након што возило које пратите прође поред тог објекта, бројите до два – ако и ви „прошишате“ поред тог објекта пре него што сте избројали до два, то значи да дистанца није довољно безбедна.

Наравно, прецизност ове методе у великој мери зависи од људског фактора, али до сада се показала најпрактичнијом. Треба узети у обзир и временске услове, односно „клизавост“ асфалта.

Постоји и правило по којем треба преполовити брзину кретања аутомобила и „убацити“ метре уместо км/х. Дакле, ако возите 60 км/х, безбедно растојање од другог возила испред било би 30 метара.

Шта каже закон?

У Закону о безбедности саобраћаја у Члану 82. пише:

„Возач мора да држи безбедно одстојање од возила које се креће испред њега, тако да може благовремено да успори или се заустави, ако возило испред њега успори или се заустави.“

Кратко и јасно, зар не? Шалу на страну, понављамо – казна за возача који не вози на безбедном одстојању је 5.000 динара. У коментарима можете изнети ваша искуства.

Да ли држите безбедно одстојање? Како се носите са онима који вам се „лепе“ за браник? Пренесите нам искустава из других земаља.