Прочитај ми чланак

Срамна одлука: Годину дана од трагедије у руднику „Соко“ – концерт за Дан рудара

0

У руднику "Соко" две године пре несреће није обављан рударски инспекцијски надзор у складу са обавезама инспекције, тврде заступници породица рудара који су страдали приликом избијања метана. Иако је од несреће прошло више од годину дана, тужилаштво још прикупља доказе, али локална самоуправа већ планира да 6. августа, на Дан рудара, организује концерт народне музике. Породице указују да се на трагедију брзо заборавило, а свечаности су - мало је рећи непримерене.

Супруга погинулог рудара Сања Тривунац каже да је њен покојни супруг последњих недеља долазио са посла другачији него раније.

„Пар дана пре несреће, када је говорио са братом причао је да се нешто чудно дешава, да смрди, долазио је он кући и сав се осећао на гасове. И узнемирен, потресен, ћутљив, али генерално није говорио о томе“, истиче Сања Тривунац.

Адвокат породица осморице страдалих рудара каже да су о томе причали у исказима у Основном јавном тужилаштву у Алексинцу преживели рудари. Саслушано је њих 17.

„Девет је изјавило да су од стране руководства упозорени да је већа концентрација метана и да буду обазриви, те даје то било неких двадесетак дана пре критичног догађаја“, сматра адвокат породица погинулих рудара Братислав Стојановић.

Снимак који је изашао у јавност на коме се чује разговор диспечера са рударима:

Рудар: Је л’ силази неко у јаму? Немамо више душу.

Диспечер: Силази, силази, кренули су.

Рудар: Кад ћемо да их изнесемо напоље? Не можемо сами да извучемо све, бре. Како их није срамота, бре?

„Како их није срамота, бре?“ На шта се то односи?

„Па, на ту неодговорност. Претпостављам да је та неодговорност била у питању и да су у том тренутку схватили да ови одозго немају појма шта раде“ сматра супруга погинулог рудара Сања Тривунац.

Снимак је, каже адвокат, и међу материјалом у алексиначком тужилаштву које тренутно прикупља доказе и то по налогу Вишег тужилаштва из Ниша, пошто су два пута одбили да покрену поступак, не налазећи да има разлога.

„Нама је сваки дан први април. У губитку смо и тај први април је сваки дан“, каже Слађана Живковић, супруга погинулог рудара из села Јасење код Алексинца, пише Н1.

Суђење прижељкује због преживелих рудара, да добију услове рада и безбедност какву рудари треба да имају.

„Најтеже ми је то што је можда могло још некоме да се помогне да су раније приступили“, истиче Слађана Живковић.

Тачка спорења у овом тренутку је – јесте ли било струје у тренутку несреће у руднику. Да ли је било квара на трафостаници, па зато вентилација није радила или је, као што тврде породице, вентилацију искључио такозвани систем заштите, јер су уређаји за очитавање метана детектовали концентрацију преко 1,5, када се све гаси.

„То је превазиђена технологија на систему статор-ротор. Када ротор варничи, а долази до гасова у средини – долази до експлозије. Управо да би се превентивно спречила експлозија, са концентрацијом метана преко 1,5 посто, све машине се аутоматски гасе, али што је веома трагично – гаси се и вентилација“, истиче адвокат породица осам страдалих рудара.

Испоставило се, тврди адвокат, да рударска инспекција две године није обављала прописане контроле, јер да јесте – каже – несрећа би могла да буде спречена. Ни дозволе за рад, подсећа, у тренутку несреће није било.