Прочитај ми чланак

СПРЕМА ЛИ НАМ СЕ АМЕРИЧКИ СЦЕНАРИО? Србији прете екстремни температурни удари

0

Ђурђевић наводи да ће хладнији екстреми бити ређи него раније, али да распадање поларног вортекса може бити интензивније, јер су зиме сада топлије

Док се Американци смрзавају на минус 50, а у Аустралији све „гори“ на плус 50 степени Целзијусових, становнике наше државе очекује топао, готово пролећни викенд, са температурама које ће се кретати и до 16 степени. 

Foto: Tanjug/AP

Ипак, климатски услови и промене у свету неминовно намећу питање да ли су овакви екстреми могући и код нас, а одговор климатолога је крајње обесхрабрујућ.

Наиме, иако је хладно време у Америци изазвало распрадање „поларног вортекса“, тачније ваздушне струје која кружи око Северног пола, те тај талас не може доћи до нашег поднебља, климатолог Владимир Ђурђевић ипак упозорава да постоји могућност сличних сценарија из Србију.

Оно што је тренутно за утеху, то је да то свакако неће бити ових дана, али је то нешто што ће у блиској будућности бити наша реалност.

– Ледени талас који је захватио Америку сигурно неће доћи до нас, али услед поларних продора, могу се створити услови за изузетно ниске температуре, те се и код нас може поновити фебруар 2012. године. Вероватно се тако нешто неће догодити ове године, али свакако постоје услови – рекао је Владимир Ђурђевић.

Подсећања ради, фебруара 2012. године, циклон Габор донео је незапамћене снежне падавине на територији наше државе, те је чак 27 општина прогласило ванредно стање. Настава је била обустављена, саобраћај блокиран, а широм Балкана људи су отали завејани. Температуре ваздуха читавог месеца нису прелазиле нулу, а истог месеца измерене су и најниже температуре у градовима Србије, када је у Сјеници измерено минус 39 степени, а у Новом Саду и Неготину температура је пала до 27 подеока испод нуле.

Екстреми све чешћи и жешћи

Ипак, Ђурђевић наводи да ће хладнији екстреми бити ређи него раније, али да распадање поларног вортекса може бити интензивније, јер су зиме сада топлије, што би значило да ће се екстреми односити на нагле температурне падове.

– Хладнији екстреми су могући више у погледу интензитета, с обзиром да су у последње време зиме значајно топлије – рекао је Ђурђевић.

С друге стране, када су у питању топли екстреми, њих ће бити више, а биће и јачег интензитета.

– Код нас је вероватнији сценарио попут оног у Аустралији – упозорава климатолог Ђурђевић.

Он додаје да је клима значајно промењена у односу на прошли век, те да је извесно да ће се у будућности екстреми попут: нетипично високих и ниских температура, наглих промена температуре, суша, поплава и шумских пожара, бити све чешћи и интензивнији.

– Бићемо више изложени оваквим екстремима, биће их све више, наносиће већу штету – закључује Владимир Ђурђевић.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!