Прочитај ми чланак

Шортсеви и голи стомаци у учионицама: Школе уводе правила пристојног облачења

0

Уз информацију о почетку нове школске године на сајту Тринаесте београдске гимназије први пут је истакнуто обавештење који одевни предмети су забрањени током боравка у школи.

„Молимо вас да поведете рачуна о забранама које се односе на облачење: забрањене су кратке панталоне и бермуде, тренерке, мајице са бретелама, капуљаче, кратке мајице које откривају стомак и хеланке. У случају да ученик или ученица дођу у школу непристојно одевени, биће опоменути. После две опомене биће умањена оцена из владања“, пише у обавештењу, уз које је истакнут и плакат са јасним обележјем одевних предмета који не спадају у пристојно одевање.

Директор Тринаесте београдске гимназије Бојан Вучковић за Данас каже кодекс понашања одувек постоји и подразумева да се у школу долази пристојно одевен, али да се то временом мењало. Он примећује да је велика промена настала после короне јер су многи ђаци после скоро две године школовања од куће изгубили навику пристојног одевања и у школу пренели кућни стил облачења.

– Мени лично су највише сметале тренерке. Око 50, 60 одсто ученика на наставу је долазило у тренеркама, а ту је било свега и свачега. Изгледали су као навијачка група, иако није било навијачких обележја. Деловало је као да су у теретани или спортском центру – прича Вучковић, који каже да су много мањи проблем голи стомаци и прекратке сукње, али да су наставници и на такве ствари скретали пажњу ученицама.

Директор каже да до сада није било кажњавања већ су ученике упозоравали уколико су неадекватно обучени долазили на наставу, а неке слали кући да се пристојно одену. Сада је на седници наставничког већа први пут договорено да и преко плаката јасно упозоре ђаке шта се сматра одећом која није примерена боравку у школи.

Вучковић каже да ће о свему томе разговарати и са ученичким парламентом, као и са родитељима од којих очекује подршку да би правила заживела у пракси.

– Уколико не будемо имали родитеље као савезнике и ако не придобијемо већину ученика ништа нећемо моћи да постигнемо. Мислим да се велика већина родитеља слаже са нама али је то ћутљива већина, а она мањина је увек гласнија – каже Вучковић.

Неке школе, попут Четрнаесте београдске гимназије, дозвољавају да ученици носе бермуде са ногавицама испод колена, али су зато непожељне поцепане фармерке, против којих у Тринаестој наставници немају ништа против.

На питање зашто ђаци не смеју да носе бермуде са дужим ногавицама, Бојан Вучковић каже да очекује да ће то питање бити потегнуто у разговору са ђачким парламентом.

– Кад дозволите бермуде онда улазите у препирке да ли је нешто до колена, изнад или на граници и цела прича постаје бесмислена. То би исто било када бисмо мерили дужину мини сукње или разматрали шта је пристојан деколте. То су врло осетљиве ствари и зато је лакше рећи да бермуде нису дозвољене – сматра Вучковић.

Директорка Четрнаесте гимназије Марија Милетић признаје да се и сама нашла у мат позицији управо због тога што су дозволили да могу да се носе бермуде испод колена.

– Деца све покушавају, али од одраслих зависи да ли ћемо бити доследни у поштовању правила. Морамо имати подршку родитеља. Ако родитељ не поштује институцију школе, не можемо очекивати да то чине деца. Њихово је да пробају, али ако родитељ поставља питање шта фали кратким панталонама и прекраткој сукњи и зашто није дозвољена мајица на бретеле све губи смисао – каже Милетић.

Она напомиње да је Четрнаеста гимназија међу првим школама пре неколико година увела правила пристојног одевања. Директорка каже да је било доста питања и коментара и да се дешава да неки ученици прекрше правила.

Дечаци најчешће тако што долазе у шортсевима и бермудама са кратким ногавицама, а девојчице са мајицама на бретеле и топовима. Мини сукње су много мањи проблем.

– Ученика који се појави тако обучен пошаљу код мене и ја позовем родитеља да дође и да му донесе пристојну одећу. Имамо у школи спортске мајице са називом школе па је било случајева да девојчицама дам да обуку – истиче Милетић.

Она се залаже да се на нивоу ресорног министарства пропише јединствен кодекс облачење за све запослене у школама који ће и личним примером показати да пристојност мора да постоји.

– Не мислим да треба да носимо униформе, али ако има воље врло лако се може описати шта подразумева пристојно одевање и тога би онда требало сви да се придржавају – сматра Милетић.