Прочитај ми чланак

СНС КАРТЕЛ Багером раскопали гробове великодостојника у порти цркве у Ариљу!

0

Мештане Ариља недавно је затекла запрапашћујућа сцена у порти цркве, где су багери износили земљу са костима из црквеног дворишта. У питању су кости великодостојника који су ту сахрањивани вековима, а ископавања су настала због изградње палионице свећа за чију су дозволу сви дали благослов – од цркве, па до Завода за заштиту споменика. Срам те било Порфирије, који си дао дозволу за ово скрнављење светиње и гробова!

“Имамо цркву која је саграђена 1296. године, у питању је црква Светог Ахилија. Од тада, у порти цркве су сахрањивани сви великодостојници, и црквени и градски, а спомиње се да има око 90 гробова најутицајних и најзначајних људи из Ариља у последњих 500, 600 година. Пре две године донета је одлука о измештању могућности паљења свећа ван цркве, што се покрива неком одлуком Синода СПЦ. Не бих сада причао да ли је то потребно али је одлука донета. Након тога, палионица свећа је измештена привремено, иако то нисмо ни знали. Пребачена је на западни део цркве, да би се пре пар месеци појавили радови и грађевинске машине у порти цркве. Сада се прави велика палионица свећа и продавница сувенира на ненормалној површини”, прича саговорник из Ариља за Нова.рс.

фото: Фејсбук (Иван Трошки)

Он каже да уредно стоји табла да се ту гради, али да апсолутно никакве јавне расправе није било.

“Не знам да ли црква има обавезу, али град је требало да обавести становништво да ће се нешто мењати у изгледу саме порте. Пројекат је једно време ишао од уста до уста што се каже. Сада знамо да ће то значајно променити изглед цркве, јер је у питању велики пројекат. Подићи ће се ниво земље метар и по, иако се причало да се ништа неће мењати. Након тога, ископане су земље на фотографијама које сте видели, одакле извирују кости. Земља из цркве се истоварала са све костима, а то се истовара на три различите локација у Ариље”, наставио је он.

Наш саговорник каже да радови још увек нису прекинути, иако је председник општине Предраг Маслар недавно наложио да се прекину радови.

“Тај шут и земља са костима су истоварани и код фабрике у власништву његовог зета, па је након тога Маслар дошао до цркве и рекао да више не може да се ради. Наравно, радови су настављени као да се ништа није десило. Понављам, све се то ради претходних пар месеци и немогуће да то није имало нечију сагласност о томе или да то неко није видео. Црквени великодостојници ћуте о овоме, није се огласио ни црквени наместник да каже да не сме да се ради, а чак ни извињење нису упутили”, подвукао је наш саговорник из Ариља.

Из цркве Светог Ахилија огласили су се званичним саопштењем, где су навели да су они добили све дозволе и благослов цркве, а да је тачно да су кости пронађене и ископане.

“Идеја да се поред ариљског храма изгради објекат палионице и продавнице свећа са осталим црквеним производима потекла је од све три инстанце власти истовремено. Благослов за израду идејног решења, као и локције добијен је 2010. године ( када у Ариљу није службовала већина садашњих свештеника) од блаженопочившег епископа Жичког Хризостома и Завода за заштиту споменика културе од изузетне важности из Београда, а који је под директном управом Министарства културе, након чега је послато одобрење и благослов”, наводи се даље у саопштењу и додаје:

“Када су добијене све потребне дозволе, и благослов нашег епископа Жичког г. Јустина у месецу септембру , ове године, приступило се ископавању темеља у складу са пројектном документацијом. Искуство које смо имали од раније, да приликом сваког копања земље, макар за садњу цвећа, наиђемо на људске кости, и у овом случају се показало као истинито. Претпоставка је била , 25 година касније , да на простору који ће обухватати палионица нема више гробова , и да су сви они споменици , који су положени лежали на тлу, само сведоци историје и ништа више. У земљи је на дубини од 35 цм. пронађено мноштво костију, које су на основу положаја у ком се налазе, очигледно ту само депоноване, у периоду археологије порте. Након тога су радови обустављени”, наводи се у саопштењу цркве Светог Ахилија.

Завод за заштиту споменика културе не види ништа спорно у скрнављењу гробова и порте?!

Један од грађана Ариља, архитекта Иван Трошки писао је Републичком заводу за заштиту споменика културе – Београд и добио одговор да су они упознати са градњом у порти цркве, али да се све ради у складу са грађевинском дозволом.

“Радови у непосредном окружењу цркве Св.Ахилија изводе се према пројекту за који је добијена грађевинска дозвола и у складу са конзерваторским пројектом Републичког завода који је добио сагласност Министарства културе и информисања Републике Србије. Оно што је најважније истаћи јесу разлози за изградњу палионице свећа и продавнице, чија се реализација чекала више деценија”, наводи се у одговору Завода и додаје:

“Локација је пажљиво бирана и њу је предложио блаженопочивши владика Хризостом, након завршетка археолошких ископавања око цркве Св. Ахилија. Депонована земља од ископа биће враћена у порту ради формирања првобитне коте терена. Свештеницима је указано да уколико се наиђе на још неке расуте остатке костију у земљи из насипа, покупе и похране на истом месту где су похрањене и друге кости налажене током ранијих ископавања”, наводи се.
Општина поручује да ово није њена надлежност

Наш портал контактирао је општину Ариље, а у одговору који нам је послат из овог места наводи се они нису надлежни за то питање већ да је инвеститор црква, а да је дозволу дало ресорно Министарство грађевинарства.

“Простор у оквиру којег се изводе радови налази се на парцели која је власништво Српске православне цркве – Црквена Општина Ариље. Надлежност над спровођењем свих радова у оквиру овог простора има Републички Завод за заштиту споменика културе – Београд (не Краљево), а издавање свих дозвола може радити само Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Београд. Дакле, инвеститор је црквена општина Ариље”, рекли су из општине Ариље за Нова.рс.

Патријарх Порфирије је до сада остао „нем“ и на питање кршења слобода и права правосланих Срба од стране режима, на питање уништења државе, земље, ваздуха од стране Рио Тинта, прављење Велике Албаније (Опен Балкан) у режији Сороша…