Прочитај ми чланак

Снимак на којем полицајац шамара момка на улици, отворио полемике (ВИДЕО)

0

У питању је била интервенција у којој су ухапшена два деветнаестогодишњака А. Д. и Ф. В, као и једна девојчица

Младић на паркингу наивно одмахује рукама, док љутити полицајац испред полицијског возила на њега очито виче. А онда – следи шамар. Чини се као да креће препирка. Младић није ни макац померио тело, али није желео ни да се повуче пред шамаром, већ очито вербално разрешава конфликт, након чега следи друга „ћушка“ и „терање“.

Како смо сазнали, у питању је била интервенција у којој су ухапшена два деветнаестогодишњака А. Д. и Ф. В, као и једна девојчица 2005. годиште.

Код њих је пронађено укупно 33 пакетића марихуане и сви су приведени.

Такође, сазнајемо да су приведени претходно показивали проблематично понашање према службеницима.

Шта налажу правила службе?

„Полицијски службеници и други запослени дужни су да се на раду и ван рада понашају тако да не штете угледу Министарства и угледу других полицијских службеника и запослених у Министарству“, други је члан Правилника о начину понашања и личном изгледу полицијских службеника и других запослених у Министарству унутрашњих послова.

Истим правилником прописано је да у службеним односима са грађанима буду пристојни, непристрасни, објективни, одмерени и одлучни.

 

И заиста, многи се тако и понашају.

Оно што је важно истаћи то је да полицајац има право да користи физичку снагу, али је то поље строго дефинисано и налази се у Приручнику за припремање стручног испита.

„Физичка снага представља употребу различитих захвата борилачких вештина или њима сличних поступака на телу другог лица, којима је циљ одбијање напада или савлађивање отпора лица, уз наношење најмањих штетних последица.

Дакле, полицијски службеник има право да употреби физичку снагу ради савлађивања отпора лица које ремети јавни ред, које треба довести, задржати или ухватити, као и ради одбијања напада од себе или напада на друго лице, на објекат или на простор који обезбеђује.

Полицијски службеник је дужан да престане са употребом физичке снаге кад престане отпор, односно напад. Нападом се сматра свака радња предузета да се нападнута особа повреди или лиши живота, да се насилно уђе у објекат или простор око објекта у који је улаз забрањен или да се овлашћено службено лице омете или спречи у обављању службене радње.

Отпором се сматра свако супротстављање законитим службеним мерама и радњама које се може учинити оглушивањем или заузимањем клечећег, седећег, лежећег или сличног положаја (пасивни отпор), или заклањањем или држањем за лице или предмет, отимањем, стављањем у изглед да ће се лице напасти, или предузимањем сличне радње (активни отпор).“

Да ли је овај момак пружао неку врсту отпора – физички, бар на овом делу снимка – није.

Пре нешто мање од годину дана на случан начин испливао је снимак шамарања од стране полицајца. Тада је полицијски службеник шамарао човека у аутомобилу.

Тај инцидент се наводно догодио на Врачару, пошто је мушкарац (42) правио неред на улици и био у пијаном стању.

Тада актуелни министар унутрашњих послова Небојша Стефановић прокоментарисао је случај следећим речима:

– Снимак који се појавио на друштвеним мрежама, на коме се види недолично понашање полицијског службеника, није слика полиције какву желимо. Тражио сам од Сектора унутрашње контроле да детаљно испита поступање полицијског службеника.

До објаве текста нисмо добили одговоре МУП-а као реакцију на снимак који кружи друштвеним мрежама.