Прочитај ми чланак

Широм Србије креће вакцинисање радника „по списковима“?

0

Широм Србије кренуле су мобилне екипе за убрзану имунизацију против корона вируса, извештавају наши дописници. Засад се углавном праве спискови по фирмама, превасходно државним установама и службама, али је све више „понуда“ власника фабрика према радницима.

– Вакцинација запослених у компанијама у Нишу почеће вероватно већ наредних дана, а наше мобилне екипе су спремне за такав посао, рекао је недавно директор нишког Дома здравља Милорад Јеркан.

– Градоначелница Ниша Драгана Сотировки контактира те компаније, спискови заинтересованих се увелико праве, а ми имамо осамдесет мобилних екипа, у којима је 150 лекара и 300 медицинских сестара и техничара. Имамо на располагању и све вакцине које је Србија увезла, рекао је Јеркан за Данас. Братислав Илић, повереник Удружених синдиката Србије „Слога“ за југ Србије, казао је да, према информацијама којима располаже, вакцинација радника у нишким и други компанијама у овом делу земље још није почела.

– У неким фирмама послодавци анкетирају запослене да ли су заинтересовани за имунизацију и коју би вакцину да приме. За сада нема ни нуђења финансијских повољности радницима, каквих је било рецимо у Параћину, а ни условљавања да морају да се вакцинишу, рекао је он за наш лист.

Директор нишког Дома здравља је додао да је почела акција вакцинисања студената на појединим факултетима Универзитета Ниш, Мобилне екипе ове установе обилазе и сеоске средине око Ниша, а већ су имунизовани заинтересовани житељи десет села. Оне обилазе и старије грађане, као и особе са инвалидитетом у Нишу и околини

У Златиборском округу, бар за сада и према званичним информацијама, нема послодаваца који нуде новчану накнаду запосленима како би их „мотивисали“ да се вакцинишу против вируса корона. То је Данасу речено у Регионалној привредној комори Златиборског управног округа, али и седиштима Самосталног синдиката и Синдиката Слога.

У Комори кажу да би их неко о томе већ обавестио али да, за сада, немају таквих информација. Током епидемијског таласа у новембру и децембру, та асоцијација је прикупљала податке о броју оболелих, оних који су у изолацији и на боловању у предузећима. У то време, како наводе, у таквом статусу је било око три одсто запослених у том округу. Међутим, након тога, Комора није прикупљала такве податке, нити су предузећа у обавези да их достављају. С друге стране, како је речено Данасу, тренутно, ниједно предузеће у том округу није прекинуло рад, због епидемије.

Да у Ужицу и округу нема фирми које нуде запосленима новац за вакцинисање, потврдили су и Драгован Драшкић, председник Самосталног синдиката за тај округ, и Глишо Видојевић, председник синдиката Слога у Ужицу.

– Да тога има, одмах бисмо алармирали јавност, јер смо изричито против тога да се било ко насилно вакцинише или уцењује. Уколико се то деси, ангажоваћемо наш адвокатски тим и реаговати“, казао је за Данас Глишо Видојевић, председник ужичког синдиката Слога.

У Крагујевцу процес имунизације је добро реализован, али јасно је да постоји потреба да се он убрза. Прилика је да се, уз подршку Привредне комора Србије и Регионалне привредне коморе Шумадијског и Поморавског округа, организовано имунизују запослени у установама и компанијама. Тим пре што је велики број трговинских и производних ланаца већ изразио интерес да се укључи у процес имунизације, рекао је председник Регионалне привредне коморе Шумадије и Поморавља Предраг Лучић, а то је пренео портал крагујевачке градске управе.

– Од посебног је интереса да се изврши убрзана имунизација запослених који су на својим радним местима посебно изложени ризику од заражавања, а то су велики трговински ланци, банке и читав низ других организација које имају шалтерски тип рада, оценио је Лучић.

У Савезу самосталних синдиката Крагујевца кажу да немају информације да се у било којој фирми или установи у том граду запосленима нуди новац да би се вакцинисали.

– Сматрам да је плаћање, односно подмићивање радника да се вакцинишу својеврсна будалаштина. Вакцинација је цивилизацијска тековина и бесмислено је некоме давати новац би тога постао свестан, каже за наш лист председник СССК Југослав Ристић.

Лекари из новопазарског Завода за јавно здравље упутили су позив фирмама у граду, да могу организовано своје запослене да доведу на имунизацију. Позиву се одазвало само неколико фирми. Међу њима су Предузеће за путеве „Нови Пазар пут“, турска грађевинска фирма „Ташјапи“ и неколико реномираних произвођача текстила. На тај начин вакцинисано је око 200 радника.

– Када смо позвали раднике, препоручили смо фирмама да направе интерне спискове заинтересованих за имунизацију и да нам најаве долазак, ради обезбеђивања термина и да не би чекали на пунктовима, каже директор ЗЗЈЗ примаријус др Шефадил Спахић.

Највећи број вакцинисаних у Врању је у старосној популацији изнад шездесет година, више од педесет процената, а међу „бојкоташима“ су млади, лекари, запослени у јавним предузећима и установама. Мали је проценат вакцинисаних и у врањанским привредним колективима и компанијама, као што су Јумко, Симпо, Алфа плам…

Радник Геокса без илузија

Италијанска Компанија Геокс је прекјуче свим запосленима (око 1.500) радника доставила упитник са више питања везано за вакцинацију. Радници Геокс са којим је разговарао новинар Данаса, имају подељено мишљење о (не)обавезној анкети.

– Ја сам се изјаснио за вакцинацију, поготову што би све било организовано на лицу места. Једини је проблем која би нам вакцина била понуђена, јер ја, на пример, немам поверења у Фајзерову, каже један од радника Геокса инсистирајући на анонимности. Други саговорник кога смо питали да нам прокоментарише ову „понуду“ пословодства на ког су раније имали примедбе због услова рада и непоштовање заштите, каже да сада цени овакав став Геокса.

– Међутим, немојте услове рада поистовећивати са вакцинацијом која „није брига за наше животе“, већ дил са државом која је и досад подржавала кроз субвенције ову компанију, па сада треба тај бизнис наставити, каже саговорник Данаса. У италијанској компанији у Врању током јучерашњег дана нико се није јављао на телефоне.

Нова шанса за запослену у Зрењанину

У Зрењанину је још пре месец дана, на позив локалне самоуправе, почела масовна вакцинација запослених у јавним установама, а сада је мобилизација за вакцинацију усмерена на предузећа. Фокус здравствених радника, кажу у Заводу за јавно здравље Зрењанин, биће запослени који се до сада нису довољно информисали, нити пријавили за вакцинацију. Градоначелник Зрењанина Симо Салапура каже да је готово сваки пети грађанин Зрењанина вакцинисан, а ревакцинисано је 7 449 Зрењанинаца. Ангажовани су и мобилни тимови који раде по селима.