Прочитај ми чланак

Шиптари протестују због високе цене струје, лоших судова…

0

struja

Косовска опозиција – покрет „Самоопредељење“, Алијанса за будућност Косова и Иницијатива за Косово данас је саопштила детаље протеста заказаног за 18. април, у 14 часова, у Приштини.

Косовска опозиција протестује због „заробљене државе“, а иако је раније најављено да ће један од разлога протеста бити формирање Заједнице српских општина, данас су као разлози наведени – високе цене струје, функционисање јавне косовске телевизије РТК и функционисање Уставног суда. Састанку који је одржан јуче у просторијама Самоопредељења, присуствовали су, поред лидера овог покрета, и Рамуш Харадинај и Фатмир Љимај. Протест ће бити изведен у виду протестног марша, када ће демонстранти обићи више локација у Приштини.

„Високе цена струје, одлуке Уставног суда донете у року личних и политичких интереса, као и недавни догађаји у РТК који су почињени, натерале су нас да протестујемо против институција,“ рекао је градоначелник општине Приштина из Самоопредељења, Шпенд Ахмети, пренео је портал „Газета Еxпресс“.

Ахмети је, додаје овај портал, најавио да ће током ове недеље бити одржана још два састанака између његовог покрета – Алијансе за будућност Косова и Иницијативе за Косово, а како би се договорили о најбољем начину протестовања, као и да ће протести бити мирни.

Демонстранти ће, како је најављено из Самоопредељења, протест започети од трга тзв. Захир Пајазити у Приштини, обићи зграду косовског Уставног суда, зграду КЕДС-а у Приштини, као и зграду РТК, проћи поред зграде косовског парламента, те завршити протест на месту где је и почео – трг Захира Пајазита.
Лидер Иницијативе за Косово Фатмир Љимај је, како наводи РТК, изјавио да његова странка сигурно неће демонстрирати против особа, већ да Иницијатива, као и друге опозиционе странке, позивају на протесте против „заробљене државе“.

Косовска опозиција је и крајем јануара одржала два протеста у Приштини, која су ескалирала, а у насиљу је више десетине грађана и полицајаца повређено, те је причињена велика материјална штета на згради косовске владе. Разлог тадашњих демонстрација је, међутим, био захтев за смену некадашњег српског министра за заједнице и повратак у косовској влади, Александра Јаблановића. Опозиција је тада захтевала његову смену због „увреде ђаковичких мајки“, а када је назвао дивљацима групу Албанаца који су у Ђаковици каменовали аутобус са Србима из те општине, не допустивши им да унесу Бадњак у цркву у Ђаковици.

Током првих демонстрација у Приштини, повређено је око двадесетак полицајаца, неколико грађана, а приведено је више од двадесет демонстраната, нападнуте су три екипе српских новинара, каменоване су зграде владе и црногорске амбасаде и причињена велика материјална штета.
А на демонстрацијама које су уследиле након тога и вишечасовног насиља на улицама Приштине, ухапшено је 160 демонстраната, повређено 72 полицајаца и 26 грађана. Међу повређеним полицајцима је и 12 са озбиљним повредама.

 

Fond Strateške Kulture