Прочитај ми чланак

Синдикати против најављених измена Закона о раду, послодавци тврде да нема места страху

0

sindikati (1)

Запослени у Србији првог маја с неизвесношћу очекују измене Закона о раду и новине које доноси. С друге стране, послодавци тврде да нема места страху. Механизми заштите права радника који су предвиђени нису довољно функционални, упозорава заштитник грађана.

Синдикати не подржавају најављене измене Закона о раду, посебно део где се одобрава да фирма има 100 одсто запослених на одређено време. Инсистирају и да се не укида проширено дејство колективних уговора.

„У условима у Србији је нужно имати проширено дејство зато што имамо јако слабу послодавачку организацију па оно што они не покривају морамо да покријемо проширеним дејством“, каже председник УГС „Независност“ Бранислав Чанак.

Послодавци поручују запосленима да не морају да се плаше, јер од свих промена Закона о раду ниједна није противна ниједној конвенцији Међународне организације рада, нити било којој Европској директиви.

Кажу да им је циљ да макар и краткорочно запосле што више људи.

„Да што више људи и оних младих и оних старијих од 40-45 година, којих сада има много незапослених, да сада они добију неки посао и да нешто раде, а не да три, пет, седам година не могу да добију никакав посао. И зато морамо да променимо Закон о раду“, истиче директор Уније послодаваца Драгољуб Рајић.

Наши радници немају одговарајућу заштиту радних права, а највише проблема има са здравственом заштитом, тврди заштитник грађана Саша Јанковић.

„Механизми заштите права радника који су предвиђени нису довољно функционални, нити инспекцијска заштита нити заштита пред судом, често су неделотворне и предуго трају“, објашњава Јанковић.

Указује да је здравство за раднике такво да од воље послодавца практично зависи да ли ће уплаћивати осигурање или не.

Бројним манифестацијама широм земље, синдикати данас обележавају свој дан, Међународни празник рада.

Љубисав Орбовић: Смањена права радника

Савез самосталних синдиката Србије и УГС „Независност“, Први мај обележавају протестном шетњом у подне.

„То је окупљање у којем желимо да покажемо тежак положај радника и смањење њихових права“, рекао је председник СССС-а Љубисав Орбовић за РТС.

Говорећи о преговорима о изменама Закона о раду, Орбовић каже да су послодавци рекли да очекују да радници остану дуже на послу, а да притом то радно време не буде плаћено.

Кључни проблем је, каже, што нема посла, али и наглашава да су радници у Србији вредни.

Истиче да ће учинити све да се не реализује мера владе којом би се смањиле плате у јавном сектору за десет одсто.

 

Љубисав Орбовић: Противимо се смањењу плата у јавном сектору и повећању радне недеље на 56 сати

Репрезентативни синдикати противе се најављеном смањењу плата у јавном сектору за 10 одсто и учиниће све да та мера не успе, каже Љубисав Орбовић.

Председник Савеза смосталних синдиката Србије изјавио је да су већини запослених у јавном сектору плате веома ниске и нису годинама повећаване.

„Платни разреди нису спорни и надамо се да ће до краја године бити договорени“, рекао је Орбовић.

Он је нагласио да се од стране послодаваца у Србији, често, додуше незванично, чују предлози да се радна недеља повећа на 56 сати, али је то неприхватљиво.

„Све више се чују гласови послодавачких организација које говоре да радници не раде довољно и да би морало да се повећа радно време. То није тачно, већина радника ради добро свој посао, а оне који не раде треба санкционисати. Радници у Србији добро раде, а то најбоље показују добро организоване стране фирме које код нас послују“, рекао је Орбовић.

Он је нагласио да су представници репрезентативних синдиката јуче разговарали са министром рада Александром Вулином о роковима када би преговори о Закону о раду могу да се заврше.

„Преговори су отишли довољно далеко и о питањима о којима се сада разговара може да се заврши за недељу до две. Али ако би се отворила нова питања, онда би то продужило рокове и сигурно не би могло да се заврши до почетка лета“, рекао је Орбовић гостујући на РТС.

Он је истакао да у преговорима о новом Закону о раду синдикати стављају акценат и неће се одрећи колективног преговарања, али су свесни и да влада неће моћи све њихове предлоге да усвоји, већ ће се тражити компромис.

Када је у питању померење радног времена у јавном сектору на 07.30, Орбовић је навео да се мора поштовати осмочасовно радно време без обзира у колико сати почињао радни дан.

 

(РТС)