Прочитај ми чланак

СЕДАМ МЕСЕЦИ БЕЗ ПАРА У УРУГВАЈУ: Српски радници остављени да умру!

0

srpskii radniciurugvaj

Седам радника београдске фирме „Термоелектро” се већ више месеци налази у Уругвају без икаквих материјалних средстава.

Наши радници заробљени у Уругвају!
У овом тренутку они, уз помоћ уругвајских анархосиндикалиста и логистичке подршке анархосиндикалистичке интернационале – Међународног удружења радника и радница – организују протест на централном тргу у Монтевидеу, захтевајући окончање њихове вишемесечне агоније са газдама. Радници су се одлучили да крену и у штрајк глађу.

МСП: Подићи ћемо проблемна виши ниво!

Министарство спољних послова(МСП) Србије најавило је данас да ће проблем преварених радника, којинису плаћени за рад на изградњи фабрике у Уругвају и сада не могу данапусте ту државу, подићи на „виши политички ниво“.
Како Србија нема дипломатско представништво у Уругвају, отправникпослова амбасаде у Буенос Аиресу разговараће са званичницима Министарства спољних послова Уругваја о решавању проблема радника, речено је агенцији Бета у МСП.
У Министарству спољних послова Србије агенцији Бета је речено да ће званичник амбасаде у Аргентини присуствовати судском рочишту уграду Кармело и одржавати редован контакт са правним заступником преварених радника.
Министарство је такође апеловало на грађане да на рад у иностранству одлазе само преко регистрованих фирми, јер ситуација у којој се налазесрпски радници у Уругвају „није усамљен случај“.“
Ми за многе од тих проблематичних фирми знамо, и да нас је некоконсултовао сигурно је да би добили информацију“, рекла је агенцијиБета портпарол Министарства Маја Ћорац.
У овом тренутку у Србији послује 58 регистрованих агенција зазапошљавање, а њихов списак налази се на веб сајтовима Министарства рада и Националне службе за запошљавање.
Како је речено агенцији Бета у том Министарству, пре одласка на рад у иностранство неопходно је проверити да ли је агенција зазапошљавање регистрована, као и да ли је у уговору који радникпотписује обезбедјена заштита прописана Законом о раду.

У саопштењу Анархосиндикалистичка иницијативе објашњено је како је дошло до ове преваре:

У овом тренутку они, уз помоћ уругвајских анархосиндикалиста и логистичке подршке анархосиндикалистичке интернационале – Међународног удружења радника и радница – организују протест на централном тргу у Монтевидеу, захтевајући окончање њихове вишемесечне агоније са газдама.

Радници су се одлучили да крену и у штрајк глађу.

У саопштењу Анархосиндикалистичка иницијативе објашњено је како је дошло до ове преваре:

„Превара је кренула од њихове фирме „Термоелектроˮ која их је дала у најам повратнику из Аустрије, кандидату УРС-а за градоначелника Кладова, Александру Мајкановићу.

Тек приликом приспећа у Уругвај, радници су схватили да је Мајкановићева фирма у блокади и да ће заправо радити за фирму Мајкановићеве жене.

Та фирма дала их је даље у најам аустријској фирми „Крестаˮ, која је подизвођач корпорације „Монтес дел Платаˮ.

„Крестаˮ одбија да радницима исплати плате и врати авионске карте за повратак у Београд док не потпишу нове уговоре којима се одричу целокупног новца који су зарадили у Уругвају.

Радници су месецима били у кампу без плате, приступ мензи им је укинут, а на протесте су се одлучили уочи избацивања из кампа у коме су до сада боравили – поступак за избацивање је покренула „Монтес дел Платаˮ.

Нити једна синдикална организација са јаком инфраструктуром и финансијским залеђем из Србије није макла прстом за раднике који су већ месецима заробљени у нехуманим условима.

Анархосиндикалистичка иницијатива (АСИ), у складу са својим интернационалистичким опредељењем, успела је да ангажује другове у Латинској америци и, координирајући сарадњу између њих и радника из  Србије, помогла борбу ових преварених радника.

АСИ је такође покренула и међународне акције солидарности са радницима, путем анархосиндикалистичке интернационале, тако да већ данас фирме одговорне за позицију заробљених радника добијају десетине протестних писама, факстова, телефонских позива.

У току су и припреме за протестне акције испред фирми одговорних за ситуацију, не само у Уругвају већ и у другим земљама у којима оне имају интересе – укључујући и Аустрију и Немачку.

Такође, Анархосиндикалистичка иницијатива организује акцију протестне солидарности са заробљеним радницима у среду на Тргу Николе Пашића у 17 часова, на коју позивају све који разумеју да је напад на једног радника – напад на све нас и да је једино солидарност између радника било где у свету начин да се супротставимо тиранији капитала!“
 
Генерални инспекторат Министарства рада Уругваја је у октобру утврдио неправилности у раду „Фелвока“, а радници тврде да им ова фирма дугује више од 10.000 долара по особи.

У медјувремену се део радника вратио у Србију, а њима су наплаћивани пенали за прекорачење боравка, иако су поседовали радне визе и потврде о раду на градилишту. Почетком овог месеца једној групи радника исплаћена је последња плата, заједно са бонусима.

Компанија „Монтес дел Плата“ понудила је преосталим радницима 2.000 долара по особи да обуставе судски поступак, што они нису прихватили јер је понудјена сума вишеструко мања од оне коју потражују.