Прочитај ми чланак

РУСКА МИНИСТАРКА ТУРИЗМА: Са Србијом правимо руту Светиње неподељеног хришћанства

0

Олга Јарилова, директор за туризам у руском Министарству културе: Због гостољубивости, Србија може постати најатрактивнија за Русе. Предложено стварање нове културне руте “Светиње неподељеног хришћанства”.

Нова културна рута Русија – Србија, одлазак српских студената на московски универзитет туризма и серија чартер летова из Калуге до Србије предстојећег лета – само су неки од конкретних резултата све веће сарадње наших двеју земаља.

Руску делегацију на Међународном сајму туризма у Београду предводи Олга Сергејевна Јарилова, директор за туризам Министарства културе Руске Федерације. На штанду Русије представиће се десет региона, и то је био само један од повода за интервју са Јариловом.

* Како добре односе између Русије и Србије искористити у туризму?

– Сарадња Русије и Србије се у свим областима одвија на веома високом нивоу, а у туризму радимо у неколико праваца. Пре свега развијамо међурегионалну сарадњу и већ је потписан споразум између Калужке регије и Општине Мионица. Припремљени су и споразуми између Републике Коми и покрајине Војводина. У току су преговори са српским туроператерима да се овог лета отворе летови између међународног аеродрома “Калуга” и Србије. Радимо на новим понудама, желимо да туризам из великих градова преусмеримо на регионе.

* Русија је ове године домаћин Светског првенства у фудбалу, а репрезентација Србије ће бити смештена у Калињинграду.

– Са нестрпљењем чекамо госте из Србије. Припреме за Светско првенство захтевале су велике напоре, урађено је 260 пројеката. Изграђени су нови стадиони, хотели, путеви, аеродроми… Направили смо читаву мрежу маршрута за навијаче у свих 11 градова који су домаћини првенства.

* Русија је много урадила на развоју домаћег туризма, где најчешће путују руски туристи?

– Руси све више путују по својој земљи, годишњи раст домаћих путовања је од 10 до 15 одсто. Најпопуларније домаће дестинације су Краснодар, Сочи и Крим, јер имају одличну инфраструктуру, а бање немају конкуренцију у свету. У културном туризму је најпопуларнији град “Златног прстена Русије” – Казањ. Љубитељи екотуризма бирају Бајкал, а све је већа потражња и за арктичким туризмом.

* У Београду је подигнут споменик Николају ИИ, а у Русији имате нову, царску руту?

– Циљ “Царске руте” је да подсети на историјске, културне и духовне темеље Русије и достигнућа током владавине династије Романов. Овај пројекат се реализује под покровитељством Министарства културе Русије и обједињено је неколико регија: Санкт Петербург, Москва, Московски регион, Пермски крај, Свердловск и Тјуменски регион.

* У плану је и културно-туристичка рута Русија-Србија?

– Русија је понудила Србији сарадњу на стварању нове културне руте “Светиње неподељеног хришћанства”. Ово је јединствени пројекат који ће нам омогућити да истакнемо културно-историјско јединство наших земаља. Србија може бити заступљена у пројекту Храмом Светог Ђорђа у Тополи, црквама Светог Марка и Свете Тројице у Београду, манастиром Градац, као и многим другим објектима, од којих би сваки у будућности требало да постане важна тачка туристичке руте.

* Шта се вама и руским туристима највише допада у Србији?

– Србија је прелепа земља, у којој има шта да се види и чему да се диви. Смештај је на европском нивоу, цене су повољне. Ипак, најважнији је однос који Срби имају према Русима, а гостољубивост којом нас дочекују никога не оставља равнодушним. Србија има све шансе да постане једна од најатрактивнијих туристичких дестинација за Русе.

ГДЕ ЛЕТУЈУ?

* Руски туристи раније су били најбројнији у турским летовалиштима, а где сада летују?

– Најтраженија одредишта су Италија, Француска, Грчка, Шпанија, Тајланд, Турска – истиче Олга.