Прочитај ми чланак

Режимски медији кукају: На ревакцину се није јавило чак 120.000 Срба!

0

Професор Петар Кочовић, стручњак за информационе технологије указао је на "аномалију друге дозе вакцине против корона вируса". Под овом аномалијом Кочовић објашњава да је, према његовим прорачунима, око 120.000 људи примило прву дозу вакцине, али онда се никада није појавило на ревакцинацији.

Професор Кочовић се током пандемије корона вирусом бавио статистиком заражених, а онда и вакцинисаних, као и математичким прорачунима како ће епидемија ковида даље напредовати. Сада је указао и на то да је један део грађана пропустио ревакцину, а каже да је то „тренд“ и у свету.

Кочовећ је рекао и да у његову статистику нису ушли они који су вакцинисани Астразенека вакцином јер „пауза“ између две дозе овог цепива је знатно дужа него код осталих и износи чак – 12 недеља, док се између других вакцина чека 21 дан.

Да ово стварно јесте заблежено и у другим земљама, сведочи и пример Сједињених Америчких Држава. До 5. маја у САД, према званичним подацима, дато је 249 милиона доза, a на ревакцинацију је дошло 107 милиона.

Прво званично објашњње јесте да у укупно статистику улазе и странци који су добили вакцину у Србији, али званична статистика код нас евидентира колико је доза дато на територији наше земље, а не колико је грађана Србије вакцинисано. Тако није искључено да су другу дозу добили у својој земљи, а код нас направили статистичку аномалију

Разболели се после прве дозе

Друго вероватно објашњење, како наводи режимски Блиц, јесте да су се вакцинисани у периоду између две вакцинације разболели (убрзо после прве дозе), а онда је неопходно да прође одређени период пре него што треба да приме ревакцину.

– Може се десити да су се заразили у неком тренутку. Препорука је СЗО да се и болесни вакцинишу после месец дана, а моје мишљење је да би требало да се вакцинишу после неколико месеци – рекла је за „Блиц“ вирусолог проф. др Нада Куљић Капулица.

Савакако, постоји препорука да се не вакцинишемо уколико смо болесни, не само ако се заразимо короном.

Оно што ваља напоменути, да се не би створила забуна, јесте да је за већину вакцина које се користе у Србију препоручен размак од 21 дана између две дозе, али лекари објашњавају да уколико се направи и дужа „пауза“ то не утиче на здравље нити на ефикасност вакцине.

– Ако се термин одложи за пар дана за било коју вакцину која је доступна код нас, што се тиче имунолошког система, нема никаквог проблема. По препоруци и упутствима Светске здравствене организације и произвођача, каже се да се друга доза може одложити и до седам дана – рекао је за „Блиц“ др Шефадил Спахић директор Завода за јавно здравље Нови Пазар.

Истраживања су показала да у случају руске вакцине „Спутњик В“ тај размак може да буде и до 90 дана.

Блиц наводи и да постоји теорија да људи нису дошли на ревакцинацију јер су отпутовали за празнике као и да код појединаца постоји уверење да су довољно заштићени и после прве дозе.

-Може да их заштити неки проценат, али то није довољно. Да би били заштићени морају да се приме две дозе, а ни тада нисте 100 одсто „осигурани“ – открива др Куљић Капулица.

Такође, може бити да су неки одустали јер, како каже др Куљић Капулица, Светска здравствена организација је препоручила да је у неким случајевима довољна једна доза „Фајзерове“ вакцине за оне који су већ преболели корона вирус.

– Била је препорука СЗО да они који су већ били заражени, могу да приме једну дозу као бустер дозу – рекла је вирусолог Куљић Капулица.